در حالت کلی، کودکان می‌توانند ۱۲ تا ۱۴ ساعت بخوابند، اما بزرگ‌سالان معمولاً نمی‌توانند بیش از ۹ ساعت بخوابند. داشتن خواب کافی بسیار ضروری است، چون در غیر این صورت ممکن است سلامت شما به خطر بیافتد. در این مطلب به بررسی خواب کمتر از ۶ ساعت و تأثیر آن بر سلامتی می‌پردازیم.

کم‌خوابی، عامل سردرد، افزایش وزن و ضعف بینایی

خوابیدن کمتر از ۶ ساعت در روز، نه‌تنها باعث ایجاد سردردهای مداوم می‌شود، بلکه می‌تواند ضعف بینایی را هم به دنبال داشته باشد. اگر کم‌خوابی به مدت طولانی ادامه پیدا کند، ممکن است برای قدرت بینایی شما ایجاد مشکل کند. از طرفی هر چقدر کمتر بخوابید، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار اضافه وزن شوید و همان‌طور که می‌دانید، عوارض ناشی از افزایش وزن می‌تواند بسیار خطرناک یا حتی مرگ آفرین باشد.

هر چقدر کمتر بخوابید، احتمال بیشتری وجود دارد که دچار اضافه وزن شوید

از دست دادن حافظه یکی از عوارض کم‌خوابی است

بی‌خوابی می‌تواند بر حافظه شما نیز تأثیر منفی بگذارد. ممکن است شما حتی در به یاد آوردن ساده‌ترین چیزها نیز دچار مشکل شوید. در صورت نداشتن خواب کافی، بهبود عفونت‌ها نیز ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد، زیرا خواب باعث تثبیت و متعادل شدن همه چیزهایی می‌شود که در زمان بیداری ممکن است دچار اختلال شده باشند.

به‌طور کلی اگر خواب مناسبی نداشته باشید، روند بهبود بیماری‌ها در بدن شما طولانی‌تر می‌شود. کمبود خواب می‌تواند فشارخون را نیز بالا ببرد و این مسئله روی قلب شما تأثیر منفی می‌گذارد.

کمبود خواب، دلیل تولید بیش‌ازحد ادرار، لکنت و تصادف

خواب، روند دفع ادرار را کند می‌کند، اما هنگامی‌که ساعت‌های طولانی‌تری بیدار هستید، ممکن است بیش‌ازحد معمول ادرار کنید. کم‌خوابی همچنین می‌تواند شما را در هنگام صحبت، دچار لکنت زبان کند و اگر کم‌خوابی ادامه پیدا کند، ممکن است نتوانید به‌درستی با دیگران ارتباط برقرار کنید.

هنگامی‌که خواب کافی ندارید، به دلیل کاهش تمرکز، وضعیت روحی پایداری نخواهید داشت. اگر در چنین شرایطی رانندگی کنید، احتمال این‌که وقوع تصادف افزایش پیدا می‌کند.

کم‌خوابی را جدی بگیرید

مواردی که گفتیم، تنها تعدادی از آثار سوء کم‌خوابی است. خواب کمتر از ۵ ساعت بسیار خطرناک‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید. کم‌خوابی بیش‌ازحد یا ایجاد تأثیرات رفتاری، روانی و جسمی، می‌تواند به شکل‌های مختلف به شما آسیب برساند. لطفا برای جلوگیری از عوارض مختلف، سعی کنید به‌اندازه کافی بخوابید.