بیدار کردن کسی که در خواب راه می‌رود، خطری ندارد

حتماً شما هم این افسانه که «بیدار کردن کسی که در خواب راه می‌رود، می‌تواند خطرناک باشد» را شنیده‌اید. بیدار کردن فرد در این حالت شاید دشوار باشد، اما این کار هیچ خطری ندارد. بهترین راه‌حلی که پیشنهاد می‌شود، هدایت آرام فردِ خواب‌گرد به سمت تخت خواب است.

شما احتمالاً راه رفتن خود در خواب را به خاطر نخواهید آورد

شما می‌توانید در خواب قدم بزنید، بدون آن‌که حتی ذره‌ای متوجه آن شوید. هنگامی‌که در حالت خواب شروع به راه رفتن می‌کنید، قسمتی از مغز شما که مسئول دستور دادن به فعالیت‌های حرکتی ازجمله راه رفتن است، فعال شده و بخش دیگر که مربوط به خاطرات، یادآوری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها است، غیرفعال می‌ماند.

خواب‌گردی و راه رفتن در خواب معمولاً در یک‌سوم ابتدایی شب اتفاق می‌افتد. اگر شما در زمانی دیرتر از ابتدای خواب و به‌صورت چشم‌بسته خواب‌گردی می‌کنید، این امر می‌تواند مربوط به اختلالات رفتاری REM باشد.

طبق تحقیقاتی که تابه‌حال انجام‌ شده است، در مردان حتی ادرار کردن غیرارادی در مکان‌هایی عجیب مانند داخل کفش‌ها نیز ممکن است در حین خواب اتفاق بیفتد. تمام این‌ها به دلیل خواب بودن قسمت منطقی و تصمیم‌گیرنده مغز است.

وراثت می‌تواند یکی از علل راه رفتن در خواب باشد

یکی از تحقیقاتی که در کشور کانادا انجام شده است، نشان می‌دهد کودکانی که هرکدام از والدین آن‌ها سابقه راه رفتن در خواب را دارند، هفت درصد بیش‌تر از بقیه کودکان، در معرض راه رفتن در حین خواب و یا خواب‌گردی قرار می‌گیرند.

راه رفتن در خواب ممکن است باعث ایجاد خشم در شما شود

خواب‌گردها ممکن است رؤیاهای خود را به‌صورت خشم نشان داده و به‌طور بالقوه به خود و یا دیگران آسیب برسانند. یکی از پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه نشان می‌دهد که رفتارهای خشونت‌آمیز مربوط به خواب، بیش از نیمی از خواب‌گردها را تحت تأثیر قرار داده است.

8-2خواب کمتر از ۶ ساعت می‌تواند کشنده باشدبیشتر بخوانید

در خواب‌گردی از انجام کارهای خطرناک ترسی نخواهید داشت

آیا ترس از ارتفاع دارید؟ نمونه‌هایی از عدم احساس ترس در حالت خواب‌گردی وجود دارد. برای مثال، یک دختر ۱۵ ساله انگلیسی در ساعت ۲ بامداد، بالای یک جرثقیل ۱۳۰ فوت رفت و در آنجا خوابید. نمونه دیگر یک نوجوان آلمانی بود که از پنجره طبقه چهارم خود را پرت کرد و جالب این‌که حتی بعد از برخورد با زمین هنوز هم از خواب بیدار نشد.

خواب‌گردی می‌تواند نشانه‌ای از بیماری پارکینسون باشد

خواب‌گردی و راه رفتن در خواب معمولاً در یک‌سوم ابتدایی شب اتفاق می‌افتد. اگر شما در زمانی دیرتر از ابتدای خواب و به‌صورت چشم‌بسته خواب‌گردی می‌کنید، این امر می‌تواند مربوط به اختلالات رفتاری REM باشد. این حالت خواب‌گردی می‌تواند ریشه در دیگر بیماری‌ها داشته باشد و به اختلالات عصبی مانند پارکینسون و یا آلزایمر مربوط باشد.

داروهایی که مصرف می‌کنید، در خواب‌گردی مؤثر هستند

مصرف تعدادی از داروها ازجمله مسدودکننده‌های بتا، داروهای ضد روان‌پریشی، داروهای ضدافسردگی و حتی قرص‌های خواب‌آور مانند زولپیدوم، ممکن است شما را دچار اختلال راه رفتن در خواب کند.

شما ممکن است در حالت خواب به سمت آشپزخانه بروید و برای خود غذا آماده کنید

راه رفتن در خواب ممکن است باعث افزایش وزن شما شود

در حین خواب‌گردی ممکن است اختلالاتی مربوط به تغذیه و خوردوخوراک در شما پدید آید. شما ممکن است در حالت خواب، دست به کارهایی بزنید که حتی بعد از بیدار شدن، ذره‌ای از آن را به خاطر نیاورید. مثلاً ممکن است به سمت آشپزخانه بروید و برای خود غذا آماده کنید. تنها شاهدی که برای این عمل شما وجود دارد، نشانه‌هایی است که در آشپزخانه از شما باقی می‌ماند. البته ناگفته نماند که افزایش چربی‌های اطراف شکم شما نیز خود دلیلی واضح‌تر برای خوراکی خوردن شما در حین خواب است.

آیا خواب‌گردی قابل‌پیشگیری است؟

رعایت اصول بهداشتی مربوط به خواب می‌تواند احتمال ایجاد خواب‌گردی در شما را کاهش دهد. اجتناب از مواردی که منجر به ایجاد اختلال در خواب می‌شوند، مانند مصرف الکل و یا داشتن استرس بیش‌ازحد نیز می‌تواند تأثیرات فراوانی برای جلوگیری از به وجود آمدن این اختلال در خواب شما داشته باشد.