تغییراتی مانند انتخاب بهترین رنگ برای چراغ خواب، ممکن است بی‌اهمیت به نظر برسد، اما همین ترفند کوچک می‌تواند  تغییر بزرگی در کیفیت خواب شما ایجاد کند.رنگ نوری که هنگام بیدار شدن در نیمه‌های شب می‌بینید، می‌تواند تأثیر زیادی بر ساعت بیولوژیک بدن‌تان داشته باشد. در ادامه به دلایل این تأثیر می‌پردازیم.

بهترین رنگ چراغ خواب برای خواب راحت‌تر، کدام است؟

بسیاری از چراغ‌های خواب، دارای لامپ‌هایی به رنگ سفید یا رنگ‌های روشن دیگر هستند که ممکن است شما را بیش از اندازه هوشیار نگه دارند و باعث شوند در طول شب بیدار شوید. بااین‌حال، اگر به هر دلیلی می‌خواهید شب‌ها چشمان‌تان در معرض نور باشند، بهتر است از رنگی استفاده کنید که برای این هدف، مناسب‌تر است.

بهترین چراغ خواب

نور قرمز چه تأثیری در فرایند خواب دارد؟

اگر قصد دارید از چراغ خواب استفاده کنید و نمی‌خواهید نور آن خواب شما را مختل کند، لامپی به رنگ قرمز گزینه بسیار خوبی است. به‌طورکلی، بیدار شدن در طول شب اتفاق خوبی نیست و البته ممکن است همیشه نتوان به‌طور کامل جلوی آن را گرفت. اما استفاده از نور قرمز برای کاهش بی‌خوابی، مؤثرتر از نورهای آبی یا سبز است.

شبکیه چشم‌های ما دارای سلول‌هایی حساس به نور است. این سلول‌ها در دنیای علم به‌عنوان ipRGC’s شناخته می‌شوند و ساعت بیولوژیک بدن ما را کنترل می‌کنند. آن‌ها رنگ‌ها و طول موج‌های مختلف حساس هستند و برای هرکدام سیگنال‌های مخصوصی به مغز می‌فرستند.بر اساس تحقیقی که در دانشگاه ایالتی اوهایو انجام شده است، به‌نظر می رسد این عملکرد به نور آبی-سبز حساس است و در صورت دریافت این نور‌ها، به مغز پیام می‌دهد که روز شده است.

درحالی‌که تاریکی مطلق همواره بهترین گزینه برای خواب عمیق و راحت است، اما اگر اغلب در نیمه‌های شب بیدار می‌شوید و چشم‌های خود را باز می‌کنید، از چراغ خوابی با رنگ قرمز-نارنجی استفاده کنید، زیرا چشمان شما حساسیت بسیار پایینی نسبت‌به این رنگ‌ها دارند.

چراغ خواب قرمز

آیا سفید و آبی رنگ‌های مناسبی برای خواب هستند؟

جواب این سؤال، «بله» است. شما می‌توانید از چراغ خوابی با رنگ‌های استاندارد سفید روشن، آبی و یا سبز استفاده کنید، اما به‌طورکلی استفاده از این رنگ‌ها به شما پیشنهاد نمی‌شود، زیرا شبکیه چشم‌های شما نسبت به این رنگ‌ها بسیار حساس است.

چراغ خواب سفید

آرامش‌بخش‌ترین رنگ چراغ خواب، چه رنگی است؟

رنگ قرمز همواره مناسب‌ترین گزینه برای داشتن خوابی راحت است، زیرا نور آبی می‌تواند جلوی تولید ملاتونین را بگیرد و با وجود آن ممکن است شما نتوانید خواب راحتی داشته باشید.امروزه کمبود خواب مشکلی رایج است. این مشکل زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که فرد درحال گذراندن دوران بهبودی پس‌از بیماری است و یا بدنش به شرایطی نیاز دارد که بتواند عملکرد بسیار خوبی داشته باشد. برای بررسی خاصیت‌های درمانی نور قرمز، تابه‌حال چندین تحقیق انجام شده ‌است.

آیا نور سبز برای خواب مفید است؟

انتخاب نور قرمز یا رنگ‌های دیگری که در طیف گرم هستند نسبت به رنگ‌های سردی مانند سبز یا آبی برای چراغ خواب گزینه‌های مناسب‌تری هستند.همان‌طور که رنگ اتاق خواب شما میتواند بر آرامش خواب شبانه‌تان تأثیر زیادی داشته باشد، رنگ نور چراغ خواب نیز می‌تواند تفاوت زیادی در کیفیت خواب شما ایجاد کند. بنابراین، در انتخاب رنگ چراغ خواب دقت کنید و همان‌طور که گفته شد، سعی کنید چراغ‌هایی با رنگ‌های گرم‌تر را در اتاق خود استفاده کنید.

رنگ سبز

با چراغ خوابی مناسب، ذهن خود را خاموش کنید

داشتن خوابی آرام و راحت، برای بسیاری از افراد یک چالش است. شما هر‌روز با اطلاعات بسیار گسترده‌ای مواجه هستید که همه آن‌ها مغز شما را درگیر می‌کنند و این باعث می‌شود خاموش کردن و آرام کردن ذهن‌ در هنگام خواب، کار بسیار دشواری باشد.

استفاده از چراغ خوابی با نور گرم که می‌تواند خواب راحت‌تری را به‌همراه داشته باشد، باعث می‌شود بتوانید استراحت بسیار مفیدتری داشته باشید. به یاد داشته باشید که نور تلفن‌ و یا یخچال، در نیمه‌شب  کمکی به این موضوع نمی‌کند.بنابراین همین امروز به فکر انتخاب چراغ خوابی با نور ملایم و در طیف رنگ‌های گرم باشید تا بتوانید شب‌ها راحت و آرام به خواب بروید.