کریس برانتنر، مربی تمرین‌های مربوط به خواب بهتر و مؤسس مجله آنلاین اسلیپ زو(Sleepzoo)، عقیده دارد که برهنه خوابیدن بسیار مفید است. به گفته او نداشتن لباس به کنترل بهتر دمای بدن کمک می‌کند و باعث رضایت بیش‌تر در روابط جنسی و تحریکات تناسلی بهتر می‌شود. 

اما این موارد تنها مزایای برهنه خوابیدن نیست. ما در این مطلب به بررسی توصیه‌های کارشناسان حوزه خواب در این زمینه و فوایدخوابیدن بدون لباس می‌پردازیم.

1-شما با برهنه خوابیدن، عمیق‌تر به خواب فرو می‌روید

الکس دمیتریو، متخصص طب مربوط به خواب و امور روانشناسی، معتقد است که با کاهش دمای بدن، فرد به خواب عمیق‌تری فرو می‌رود. مطالعه‌ای که بین سال‌های 2002 تا 2011 بر روی 765000 نفر انجام شد، نشان داد که با افزایش دما در طول شب، اختلالاتی در خواب فرد به وجود می‌آید. علاوه بر این‌ها مطالعات دیگری در طب مربوط به خواب، بیان کرد که افزایش دما در طول خواب، ریتم خوابیدن و بیدار شدن را به‌کلی به‌هم‌ریخته و به خواب رفتن و در خواب ماندن را دشوار می‌کند.

دمای مناسب برای اتاق شما حدود 20 درجه و درصورتی‌که بدون هیچ رواندازی به خواب فرو می‌روید 30درجه است

درحالی‌که امروزه با پیشرفت‌های چشمگیر تکنولوژی، تشک‌ها و بالشت‌های خنک‌کننده فراوانی روانه بازار شده است، برهنه خوابیدن همواره می‌تواند یک‌راه ارزان و بدون دردسر در بالا بردن کیفیت خواب باشد. اگر بخواهیم ازنظر ترموستات قضیه را بررسی کنیم، می‌توانیم بر اساس مطالعه‌ای از مدی کال پرس بگوییم که اگر با پتو می‌خوابید، دمای مناسب برای اتاق شما حدود 20 درجه و درصورتی‌که بدون هیچ رواندازی به خواب فرو می‌روید 30درجه است.

چند راه‌حل ساده برای تنظیم دمای اتاق خوابچند راه‌حل ساده برای تنظیم دمای اتاق خواببیشتر بخوانید

2-برهنه خوابیدن احتمال سکته و حمله‌های قلبی را کاهش می‌دهد

طبق یک‌ضرب‌المثل قدیمی، فقط زمانی باید واقعا به خواب بروید که مرگ  شما فرارسیده باشد. درواقع این ضرب‌المثل می‌گوید که زندگی را باید به کمال و با لذت زندگی کرد و نباید آن را در غفلت  گذارند. برهنه به خواب رفتن یکی از راه‌هایی است که هم می‌تواند کیفیت خواب شما و درنتیجه درجه لذت شما از زندگی را به‌شدت بالا ببرد و هم مانند یک داروی پیشگیری‌کننده عمل کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر شما خواب باکیفیت و کاملی نداشته باشید، بیش‌تر در معرض ابتلا به بیماری‌ها قرار خواهید گرفت. طبق تحقیقاتی که در سال 2010 در آنال اپیدمیولوژی منتشر شد، کسانی که خواب شبانه کم‌تر از 6 ساعت دارند، بیش‌تر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی هستند.

پژوهشی که در سال 2017 در مجله اروپایی پیشگیری از بیماری‌های قلبی منتشر شد، اشاره به رابطه مستقیمی بین بی‌خوابی و بیماری‌های قلبی داشت. بنابراین می‌توانیم بگوییم که برهنه خوابیدن نه‌تنها حس خوبی در طول شب برای شما  به وجود می‌آورد، که در برابر بسیاری از بیماری‌ها نیز محافظ شما خواهد بود.

تماس پوست با پوست باعث ترشح بیش‌تر هورمون اکسی‌توسین و در نتیجه بهتر و کامل‌تر بودن فعالیت‌ها و تحریکات جنسی می‌شود

3-خوابیدن بدون لباس می‌تواند تمایلات جنسی شما را بهبود بخشد

برانتنر معتقد است که برهنه خوابیدن در طول شب باعث می‌شود تماس بین بدن و پوست  شما با بدن شریک جنسی‌تان بیش‌تر شود. تماس پوست با پوست باعث ترشح بیش‌تر هورمون اکسی‌توسین و در نتیجه بهتر و کامل‌تر بودن فعالیت‌ها و تحریکات جنسی می‌شود. 

تاثیر رنگ اتاق خواب بر سکسرنگ اتاق خواب چه تاثیری بر رابطه جنسی دارد؟بیشتر بخوانید

4-برهنه خوابیدن فشارخون شما را پایین می‌آورد

برای احساس آرامشی که با در آغوش کشیدن همسر و شریک جنسی‌تان به شما دست می‌دهد، تعریفی علمی وجود دارد. مطالعه‌ای که در مورد ارتباط بین علم روانشناسی و زیست‌شناسی منتشر شد، نتیجه گرفت که زنانی که پیش از یائسگی، بعد از یک رابطه جنسی سطح ترشح هورمون اکسی‌توسین در آن‌ها افزایش می‌یابد، مشکلات قلبی کمتر و فشارخون پایین‌تری را تجربه می‌کنند. می‌بینید که برهنه خوابیدن و درآوردن لباس‌ها قبل از خواب، می‌تواند به بهبود سلامتی شما کمک فراوانی می‌کند. 

برهنه به خواب رفتن، بهترین راه چاره برای تأمین اکسیژن لازم برای پوست شما خواهد بود

5- خوابیدن بدون لباس برای پوست شما مفید است

آکتاویا کنن، متخصص زنان و زایمان و رئیس دانشکده آمریکایی Osteopathic است. او عقیده دارد که پوست وسیع‌ترین عضو بدن است و به اکسیژن زیادی نیاز دارد. برهنه به خواب رفتن، بهترین راه چاره برای تأمین این حجم از اکسیژن برای پوست شما خواهد بود. 

علاوه بر این‌، طبق گفته برانتنر، عبور هوا از اندام‌های تناسلی، موجب می‌شود تا از ایجاد عفونت‌های قارچی جلوگیری به عمل آید. به این ترتیب، عملکرد پوست در نواحی مختلف بدن شما با بدون لباس خوابیدن بهبود پیدا می‌کند.