بااین‌حال سؤال اصلی هنوز باقی‌ مانده است: آیا کتاب خواندن قبل از خواب مفید است؟ در این مقاله به تأثیر آن بر مغز می‌پردازیم و به سراغ متخصصان این موضوع می‌رویم.

با کتاب خواندن قبل خواب استرس خود را کاهش دهید

خواندن قبل از خواب می‌تواند شما را به میزان قابل‌توجهی آرام کند. در مطالعه‌ای که توسط دانشگاه ساسکس انجام شد، در این پژوهش تلاش شد سطح استرس تعدادی از شرکت‌کنندگان در ابتدا به شکلی افزایش یابد و سپس تلاش شد به طریقی هدفمند آن‌ را کاهش دهند.

دیوید لوئیس، دکتر اعصاب و روانشناس‌ شناختی، دریافت که کتاب خواندن بهترین نتیجه را در کنترل استرس دارد و آن را ۶۸ درصد کاهش می‌دهد. بر اساس همین یافته‌ها مشخص شد تنها ۶ دقیقه طول پس از شروع به کتابخوانی میزان استرس کاهش می‌یابد. در مقایسه با سایر گزینه‌ها هم کتابخوانی تاثیرگذارتر است. گوش دادن به موسیقی (۶۱٪)، نوشیدن چای یا قهوه (۵۴٪) و پیاده‌روی (۴۲٪) میزان استرس را کاهش می‌دهند.

هنگام خواندن یک کتاب خوب، ذهن شما از استرس‌ها و نگرانی‌های روزمره که ایجاد تنش می‌کنند، منحرف می‌شود. داستان‌ها به شما این امکان را می‌دهند که برای مدتی خودتان را در جایی دیگر احساس کنید. این به آن معنی است که می‌توانید مشکلات خود را پشت سر بگذارید و یا برای مدتی به آن‌ها فکر نکنید.

فرآیند کتاب خواندن همچنین ماهیچه‌ها را شل و تنفس را کُند می‌کند و در نهایت باعث آرامش شما می‌شود. با این توضیحات سؤال اینجاست که تأثیر خواندن کتاب بر کیفیت خواب ما چگونه است؟

تحقیقات نشان می‌دهند ۳۹٪ افرادی که عادت دارند قبل از خواب کتاب بخوانند، خواب بسیار باکیفیت‌تری دارند. کاملاً منطقی است که قبل از خواب انجام هر فعالیتی که استرس را کاهش بدهد، مفید  باشد. از طرفی مطالعه جایگزین بهتری برای تماشای تلویزیون یا چرخیدن بی‌هدف در گوشی موبایل است. نور آبی که این وسایل از خود ساطع می‌کنند باعث می‌شود مغز فریب بخورد که هنوز روز است. به همین دلیل است که ۴۹٪ از انگلیسی‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای تماشای تلویزیون، قبل از خواب کتاب بخوانند. تا جایی که اصلاً نمی‌توانند بدون خواندن حداقل فصلی از یک کتاب به خواب بروند.

مطالعه قبل از خواب قدرت مغز شما را تقویت می‌کند

علاوه بر بردنِ شما به میلیون‌ها جهان دیگر، کتاب خواندن می‌تواند قدرت مغز شما را تقویت کند. مغز شما نیز عضله است و دقیقاً مانند بقیه اعضای بدن برای سالم نگه‌داشتن آن تمریناتی نیاز است. خواندن از نظر عصب‌شناختی بیش از گفتن یا پردازش تصاویر چالش‌برانگیز است.

دکتر کِن هیو مدیر پژوهش در آزمایشگاه‌های هاسکینز می‌گوید قسمت‌هایی از مغز که برای عملکردهای دیگر مانند بینایی، زبان و یادگیری تکامل یافته‌اند، طی یک عملکرد پیچیده، برای خواندن در یک مدار عصبی خاص به یکدیگر متصل می‌شوند. یعنی مطالعه کردن علاوه بر لذتی که دارد، روشی عالی نیز برای فعالیت مغز شما است.

یکی دیگر از مزایای شگفت‌انگیز مطالعه این است که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. بیماری آلزایمر اغلب با بیمارانی مرتبط است که فعالیت مغزی محدودی دارند. مطالعات نشان داده است افرادی که مغز خود را درگیر فعالیتی مانند خواندن، حل معما یا بازی شطرنج می‌کنند، ۲.۵ برابر کمتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

می‌بینید که کتاب خواندن نه‌تنها می‌تواند حال شما را بهبود بخشد، بلکه می‌تواند در حفظ سلامت شما در سال‌های آینده نیز اثری ماندگار داشته باشد.

افزایش خلاقیت با کتاب خواندن قبل از خواب

جای تعجب نیست که خواندن به‌عنوان یک محرک خلاق باعث افزایش خلاقیت شما می‌شود. با خواندن کتاب‌ می‌توانید مسائل را از زوایای مختلف ببینید و این باعث گسترش فعالیت ذهن شما می‌شود.

استاد برجسته دانشگاه تورنتو، کیت ای. استنوویچ یکی از محققان برجسته روانشناسیِ مطالعه است. او در جواب سؤال «آیا مطالعه شمارا دقیق‌تر می‌کند؟» می‌گوید «مطمئناً. داده‌های ما بارها و بارها نشان می‌دهد که قرار گرفتن در معرض یک اثر مکتوب به تقویت واژگان، اطلاعات عمومی و مهارت‌های کلامی ختم خواهد شد.»

با کتاب خواندن می‌توانیم شاهد پیشرفت روزافزون مغز در همه این موارد باشیم. مطالعه برای کودکان نیز اهمیت بسیار بالایی دارد و داستان‌هایی که قبل از خواب برایشان خوانده می‌شود، می‌تواند تأثیر بسزایی بر ذهن و خلاقیت آن‌ها بگذارد. کتاب خواندن، بدون ایجاد احساس درس خواندن، بهترین روش برای افزایش واژگان کودک شما است.

مممممم-1024x811-min-1یک گزارش علمی از تلاش برای رؤیا دیدن به اختیار خودبیشتر بخوانید

چگونه کتاب خواندن در نهایت شما را به خوابی خوش فرو می‌برد؟

همان‌طور که پیش‌‌تر گفتیم، خواندن از بسیاری جهات بر مغز ما تأثیر می‌گذارد. با این‌حال با وجود توانایی‌اش در تحریک مغز، می‌تواند آن را خواب‌آلود نیز بکند. چه طور چنین چیزی ممکن است؟

هنگام کتاب خواندن عضلات چشم شما باید به‌سرعت و به روشی کاملاً تکراری از چپ به راست حرکت کنند و علاوه بر این حرکات باید روی متن نیز تمرکز کافی داشته باشند. اگر بر روی کلمات، جملات و پاراگراف‌های مقابل خود تمرکز نکنید، ممکن است از مفهوم کلی کتاب دور بمانید.

از آنجا که تمام این حرکات کوچک در حال رخ دادن است، بدن درگیر فعالیت بیشتر عضلات شده و در نهایت چشمان شما بسته می‌شود. دلیل دیگری که مطالعه باعث خواب‌آلودگی شما می‌شود، این است که روند مطالعه قبل از خواب معمولاً در محیطی مثل تخت اتاق خوابتان اتفاق می‌افتد که به خواب مربوط است.

فرورفتن در لحاف و غرق شدن در یک کتاب خوب ممکن است منجر به ورود تصادفی شما به دنیای رؤیایی و ساختگی خود شود. دلیل چنین اتفاقی این است که بدن شما شرطی شده است که آن مکان را با خواب مرتبط کند.


بنابراین هنگامی‌که عضلات شما شروع به شل شدن می‌کنند، ممکن است یک اتفاق دومینو وار رخ دهد. بدن شما برخلاف میلتان آرام‌آرام وارد حالت خواب می‌شود!

اگر نمی‌خواهید این اتفاق بیفتد، باید مکان مطالعه خود را به مثلاً صندلی یا مبل تغییر دهید و فضای مثبتی ایجاد کنید تا بتوانید ساعت‌ها با تمرکز کتاب بخوانید، بدون اینکه خواب به چشمانتان بیاید.

4-768x524 (1)در لالایی‌ها جاودانه شویدبیشتر بخوانید

مطالعه حس همدلی شما را بهبود می‌بخشد

کتاب خواندن می‌تواند شمارا به فردی همدل‌تر تبدیل کند. همدلی به معنای توانایی درک احساسات دیگران است. چه راهی بهتر از خواندن از دید شخص دیگری برای بهبود این مهارت سراغ دارید؟ در کتاب‌ها دنیا را از چشم آدم‌های دیگر می‌بینیم و احساسات مختلف را همراه و همزمان با آن‌ها، درونمان حس می‌کنیم

وقتی به مطالعه کردن عادت کرده باشیم، استفاده از این مهارت در زندگی واقعی بسیار آسان‌تر خواهد بود. کتاب خواندن نه‌تنها هوش ما را افزایش می‌دهد، بلکه باعث می‌شود آدم‌ها را بهتر درک کنیم.
پس منتظر چه هستید؟ مطالعه را شروع کنید!