رنگ‌ها تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت روانی و جسمی شما دارند. ما در این مقاله از مجله شادخواب می‌خواهیم ذهنیت شما را نسبت به تأثیر رنگ‌ها تغییر دهیم تا با رویکرد جدید، به خوابی بسیار باکیفیت برسید.

بهترین رنگ‌ها برای اتاق‌خواب شما چه رنگ‌هایی هستند؟

بر اساس مطالعه جدیدی که اخیراً انجام‌شده است، کسانی که در اتاق‌خوابی با دکوراسیون آبی‌رنگ (مثلاً انتخاب بالشت به رنگ آبی)، می‌خوابند معمولاً بهترین خواب شبانه را دارند. میانگین خواب آن‌ها هر شب حدود هفت ساعت و پنجاه‌ودو دقیقه است.

سایه‌های خاصی از زرد، سبز، نقره‌ای و نارنجی رنگ‌های دیگری هستند که به شما در داشتن یک خواب خوب کمک می‌کنند و برای دکوراسیون اتاق‌خواب شما گزینه‌های مناسبی هستند. در این مقاله سعی کردیم تا نگاهی به درون اتاق‌خواب‌ها بیندازیم تا تأثیر رنگ اتاق‌خواب را بر کمیت و کیفیت خواب شبانه بررسی کنیم.

بهترین رنگ برای چراغ خواب: قرمز، آبی یا سفید؟بهترین رنگ برای چراغ خواب: قرمز، آبی یا سفید؟بیشتر بخوانید

رنگ آبی، مناسب و آرامش‌بخش برای اتاق‌خواب

یافته‌های کلیدی این مطالعه نشان داد کسانی که در اتاق‌خواب خود از رنگ آبی استفاده کرده‌اند، بهترین خواب شبانه را دارند. رنگ آبی برای چشم شما بسیار دلپذیر است. ازنظر روانشناسی، شما آبی را به آب‌های آرام و آسمان آبی ارتباط می‌دهید که هر دو بسیار آرامش‌بخش هستند. این رنگ به کاهش فشارخون و ضربان قلب که دو عنصر ضروری برای دستیابی به خواب خوب و باکیفیت هستند، کمک می‌کند.

رنگ آبی، مناسب و آرامش‌بخش

اتاق‌خواب زردرنگ، گرم و صمیمی برای یک خواب راحت

دومین رنگ مطلوب برای ایجاد خواب خوب، سایه‌های خاصی از زرد است. کسانی که در اتاق‌خوابی با دکوراسیون زردرنگ می‌خوابند، به‌طور متوسط هر شب هفت ساعت و چهل دقیقه در خواب به سر می‌برند. رنگ زرد با تحریک سیستم عصبی به داشتن آرامش کمک می‌کند. همچنین باعث به وجود آمدن فضایی گرم و راحت و دوستانه می‌شود که برای داشتن یک خواب خوب بسیار ضروری به نظر می‌رسد.

در اتاق‌خواب سبزرنگ، بی‌استرس بخوابید

رنگ سبز، سومین رنگ محبوب میان رنگ‌هایی است که سبب ایجاد خوابی راحت می‌شوند. میانگین مدت‌زمان خوابیدن در اتاقی به رنگ سبز، هر شب به‌طور متوسط هفت ساعت و سی‌وشش دقیقه است. رنگ سبز نیز محیط آرامی را ایجاد می‌کند و به حس آسودگی و آرامش در خواب کمک شایانی می‌کند.

رنگ نقره‌ای، مجلل و درخشان مثل نور ماه

دکوراسیون اتاق‌خواب با رنگ نقره‌ای، انتخاب دیگری است که باعث خواب مطلوبی می‌شود. افراد هر شب در اتاقی به رنگ نقره‌ای به‌طور متوسط هفت ساعت و سی‌وسه دقیقه می‌خوابند. رنگ نقره‌ای متالیک باعث می‌شود اتاق‌خواب مانند نور ماه مجلل و درخشان باشد. این درخشندگی چشم را فریب می‌دهد تا باور کند زمان شب فرا رسیده و وقت خواب است. رنگ نقره‌ای همچنین با ایجاد محیطی آرام خوابی باکیفیت برای شما به ارمغان می‌آورد.

گرمای رنگ نارنجی را در اتاق‌خواب خود حس کنید

اتاق‌خوابی با رنگ غالب نارنجی، با میانگین خواب شبانه هفت ساعت و بیست‌وهشت دقیقه، پنجمین پالت رنگی محبوب در رابطه با خواب است. سایه‌های نارنجی به اتاق گرما می‌بخشند و به ایجاد جوی پایدار و اطمینان‌بخش کمک می‌کنند. رنگ نارنجی حتی در هضم غذای شما در هنگام خواب، تأثیر دارد. به‌خصوص اگر شام یا عصرانه را سنگین و یا دیروقت خورده باشید. رنگ نارنجی همچنین به گرم و شل شدن عضلات بدن شما که عنصری اساسی برای دستیابی به خواب شبانه باکیفیت است، کمک می‌کند.

تاثیر رنگ اتاق خواب بر سکسرنگ اتاق خواب چه تاثیری بر رابطه جنسی دارد؟بیشتر بخوانید

در اتاق‌خواب خود از چه رنگ‌هایی نباید استفاده کنید؟

این مطالعه نشان داد که کمترین محبوبیت در بین رنگ‌های مناسب برای خواب شبانه‌ای منظم و باکیفیت، بنفش، قهوه‌ای و خاکستری است.

کسانی که در اتاق‌خوابی به رنگ بنفش می‌خوابند، به‌طور متوسط فقط پنج ساعت و پنجاه‌وشش دقیقه در شبانه‌روز می‌خوابند. رنگ بنفش، تحریک‌کننده ذهن است و پس از یک روز شلوغ و سخت، رسیدن به آرامش را برای مغز شما دشوار می‌کند.

اتاق خواب بنفش

دو رنگ دیگری که باعث خواب ناآرام و بی‌کیفیت می‌شوند، قهوه‌ای و خاکستری هستند. افراد در اتاق‌خوابی با رنگ قهوه‌ای، هر شب به‌طور متوسط شش ساعت و پنج دقیقه و در اتاقی به رنگ خاکستری حدود شش ساعت و دوازده دقیقه می‌خوابند.

استفاده از رنگ قهوه‌ای و خاکستری در دکوراسیون منزل و به‌خصوص در اتاق‌خواب می‌تواند دلگیر کننده باشد و باعث شود ساکنین آن با احساس انزوا و نارضایتی، خواب ناآرامی داشته باشند.

کریس ایدزیکوفسکی، متخصص خواب از مرکز خواب ادینبورگ در مورد این مطالعه می‌گوید: «نتیجه این تحقیق، کشف شگفت‌انگیزی است. شبکیه چشم ما دارای گیرنده‌های تخصصی به نام سلول‌های گانگلیونی است که حساسیت بیشتری نسبت به رنگ آبی دارند. این گیرنده‌ها اطلاعات را به منطقه‌ای در اعماق مغز ما می‌رسانند که ریتم 24 ساعته را کنترل می‌کند و بر عملکرد و احساس ما در طول روز تأثیر می‌گذارد. تعامل بین نور، خواب و بیداری فوق‌العاده مهم است».

مشاور رنگ درمانی و طراح داخلی، سوزی چیازاری می‌گوید: «دکوراسیون اتاق‌خواب مطمئناً می‌تواند بر کیفیت و مقدار خواب شبانه شما تأثیر بگذارد. بنابراین نگاهی دقیق به رنگ‌های دکوراسیون اتاق‌خواب و بررسی آن ارزشش را دارد».

همان‌طور که گفتیم، رنگ‌های آبی، سبز، سایه‌هایی از رنگ زرد، نارنجی و نقره‌ای با انتقال حس آرامش در هنگام خواب، باعث کاهش استرس در شما می‌شوند و خوابی آرام را به شما هدیه می‌دهند.

 در مقابل، اگرچه بسیاری از مردم فکر می‌کنند که رنگ بنفش باعث ایجاد حس تجمل در اتاق‌خواب می‌شود، اما این رنگ می‌تواند تعداد ساعات خواب شما را کاهش دهد. رنگ بنفش که ارتباطی قوی با جامعه هنری دارد، معمولاً برای تحریک خلاقیت و ذهن ناخودآگاه استفاده می‌شود. بنابراین خوابیدن در اتاق بنفش به‌احتمال‌زیاد باعث رؤیاهای آزارنده و یا حتی کابوس می‌شود و شما صبح روز بعد احساس خستگی می‌کنید.

تأثیر تمیزی اتاق‌خواب بر کیفیت خوابدر اتاق‌خوابِ مرتبِ خود، راحت بخوابیدبیشتر بخوانید

تأثیر رنگ‌ها بر روی سلامت جسمی و روانی ما چگونه است؟

این مطالعه همچنین به چگونگی تأثیر طیف رنگ بر سلامت روان‌شناختی و جسمی ما پرداخته و در این بررسی، نتایج زیر به دست آمده است:

  • برخلاف تصور عموم، زن و شوهرهایی که در اتاق‌خوابی که با دکوراسیون لوکس کاراملی تزئین شده است می‌خوابند، به‌طور متوسط سه بار در هفته رابطه جنسی برقرار می‌کنند. در مقابل، زوج‌هایی که در اتاق‌خوابی با دکوراسیون قرمز می‌خوابند، فقط یک‌بار در هفته رابطه جنسی دارند.
  • پنجاه‌وهشت درصد از افرادی که اتاق‌خواب آبی دارند، اعلام کردند که همیشه با حس خوشبختی از خواب بیدار می‌شوند و بیست‌ودو درصد از پاسخ‌دهندگانی که در اتاق‌خوابی به رنگ سبز می‌خوابند، اظهار داشتند که اکثر مواقع بااحساس خوش‌بینی از خواب بیدار می‌شوند.
  • آن‌هایی که اتاق‌خوابی با رنگ خاکستری دارند، بیشترین زمان را برای خرید آنلاین در رختخواب خود می‌گذرانند.
  • یک‌پنجم (21٪) افرادی که در اتاق‌خواب خود دکوراسیون نقره‌ای دارند، اظهار داشتند که انگیزه بیشتری برای ورزش در اتاق‌خواب دارند.
  • اتاق‌خواب افرادی که به کار کردن اعتیاد دارند و دوست دارند در رختخواب کار کنند، معمولاً به رنگ قهوه‌ای، کرم یا سفید است. آن‌ها حداقل سه بار در طول هفته کارِ خود را به تخت خواب می‌برند.

این مطالعه همچنین رابطه مشاغل کشور را نسبت به زمینه رنگی اتاق‌خواب آن‌ها مشخص کرد. جالب است بدانید که بانکداران و کارشناسان آژانس‌های املاک طرح رنگی را انتخاب می‌کنند که به‌نوعی به ثروت مربوط باشد. برای مثال آن‌ها در اکثر مواقع رنگ طلایی را ترجیح می‌دهند. درحالی‌که کارگران، معلمان و کارمندان دولت طرح رنگ آبی را در اتاق‌خواب خود انتخاب می‌کنند و کارگران مغازه به‌احتمال‌زیاد اتاق‌خوابی خسته‌کننده به رنگ قهوه‌ای دارند.

فرانسس ویتلی که طراح داخلی است، عقیده دارد که رنگ اتاق بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد و در محیط زندگی شما رنگ و بویی منحصربه‌فرد ایجاد می‌کند. بنابراین انتخاب دکوراسیونی در اتاق‌خواب که به شما در رسیدن به آرامش مطلوب برای خواب کمک کند، بسیار اهمیت دارد.

در دنیای مدرن امروز، افراد می‌خواهند در محیطی که در آن قرار دارند، هماهنگی کاملی بین رنگ‌ها، سایه‌ها، الگوها و ویژگی‌ها وجود داشته باشد. آن‌ها دیگر از یکرنگ بودن همه‌چیز رضایت ندارند و سلیقه‌ها نیز در حال دور شدن از سایه‌های تیره‌رنگ است.

امروزه کاربران هتل‌ها می‌خواهند طرح رنگی تمیز، تازه و آرام‌بخش داشته باشند. بنابراین سایه‌های مختلف رنگ آبی را به تزئینات اتاق‌های جدید خود اضافه می‌کنند. این کار فضای آرامش‌بخشی را برای کمک به مشتریان هتل برای داشتن خواب خوب ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که در هنگام بیدار شدن از خواب کاملاً انرژی داشته باشند.