در تحقیقاتی در سال 2019 انجام شد،‌ حدود 6000 نفر مورد بررسی قرار گرفتند که بیش از نیمی از آن‌ها برای آرامش قبل از خواب به پادکست موردعلاقه خود گوش می‌دادند.

گوش دادن به پادکست مغز شما را فعال می‌کند

هرگونه محتوای جدید پیش از خواب،‌ باعث تحریک مغز شما می‌شود. مطالعه‌ای که در سال 2016 در ژورنال Nature منتشر شد، نشان داد که گوش دادن به داستان‌ها، قسمت‌های مختلفی از مغز شما، ازجمله مناطق مسئول پردازش حسی، احساسات و ایجاد حافظه را فعال می‌کند.

دکتر دیدر بَرِت، نویسنده کتاب «کمیته خواب» و استادیار روانشناسی در دانشگاه هاروارد می‌گوید همین مسئله وقتی قبل از خواب به پادکست گوش می‌دهید، اتفاق می‌افتد. دکتر آرین هانلون، دکترای علوم اعصاب رفتاری از دانشگاه شیکاگو می‌گوید:«هنگامی‌که به خواب می‌روید، مغز شما شروع به کار می‌کند تا اطلاعاتی را که در طول روز، ازجمله پادکست قبل از خواب دریافت کرده است، مرتب کند.»

گوش دادن به پادکست

طبق نظریه‌ای در تحقیقات خواب به نام فرضیه سیناپس هم ایستایی  (synaptic homeostasis)، مغز شما تمام این داده‌ها را در مرحله‌ای از بسته شدن چشم‌ها به نام موج آهسته خواب، سازمان می‌دهد. هانلون می‌گوید که تعدادی نورون در اطراف فضای بایگانی جمع شده‌اند و با هم کار می‌کنند تا تصمیم بگیرند چه اطلاعاتی از آن روز جدید است و باید ثبت شود و چه اطلاعاتی از قبل وجود دارد و نیازی به ثبت مجدد آن‌ها نیست.

سپس نورون‌ها مدتی استراحت می‌کنند. این قله‌ها و دره‌های طولانی (امواج آهسته به معنای واقعی کلمه) فعالیت مغز را در طول مدت خواب شکل می‌دهند که بدون توجه به آخرین قسمت‌هایی که از پادکست مورد علاقه خود می‌شنوید، انجام می‌گیرد.

فعالیت مغز شما به پادکستی که گوش می‌دهید هم‌ بستگی دارد

اینکه مغز شما قبل از این مرحله از خواب چه اندازه فعال باشد، به پادکست انتخابی شما بستگی دارد. اگر به پادکست جنایی Sword and Scale گوش می‌دهید و بسیار هیجان‌زده هستید، به خواب رفتن شما ممکن است نسبت به زمانی که به پادکست بسیار آرامش‌بخش Sleepy گوش می‌هید، دشوارتر باشد.

هانلون اضافه می‌کند: «شما نمی‌خواهید به چیزی گوش دهید که نیاز به توجه کردن دارد. زیرا نمی‌خواهید مانند حالت بیداری دوباره هوشیار شوید. گوش دادن به چیزی که برای شما جالب است، توجه‌تان را به خود جلب می‌کند و شما را بیدار نگه می‌دارد. اما اینکه کدام پادکست دقیقاً فرد را فعال و بیدار نگه می‌دارد به خودِ آن شخص بستگی دارد».

او توضیح می‌دهد که شما ممکن است بتوانید به یک تریلر جنایی واقعی گوش دهید و پس از آن به‌موقع برای خواب کاملاً آرام باشید. درحالی‌که شخص دیگری ممکن است تا دیروقت و با اضطراب و کابوسِ ناشی از آن داستان ترسناک بیدار بماند. پس برای کسانی که حتی بعد از یک پادکست هیجان‌انگیز هم می‌توانند به‌راحتی بخوابند، نوع پادکستی که گوش می‌دهند شاید خیلی مهم نباشد؛ اما برای افرادی که در خوابیدن مشکلات متعددی دارند، پادکست تسکین‌دهنده و به شکل مراقبه قطعاً انتخاب بهتری است.»

فعالیت مغازه و پادکست

قبل از خواب یک برنامه روتین داشته باشید

هانلون می‌گوید: «ایجاد یک برنامه معمول و ثابت قبل از خواب برای کمک به مغز شما بسیار مفید خواهد بود. به همین دلیل گوش دادن به پادکست پیش از آنکه به خواب بروید به نفع شما خواهد بود. اگر همیشه قبل از خواب کارهایی تکراری مانند گوش دادن به پادکست انجام دهید، مغز شما می‌داند که باید برای خواب آماده ‌شود. مهم نیست که پادکست شما چه اندازه آرامش‌بخش است، آنچه اهمیت دارد فعلِ گوش دادن است که عملی تکراری تلقی می‌شود و شما را برای خواب آماده می‌کند.»

برنامه روتین قبل از خواب، فقط یکی از اقدامات مفید برای داشتن خوابی آرام است. از جمله اقدامات دیگر می‌توان به تنظیم فضای مناسب برای خواب در تاریکی، دمای خنک، تختخواب راحت و رعایت یک برنامه منظم برای خواب اشاره کرد.

در هنگام خواب، مغز شما مانند زمان بیداری مدام در حال پردازش محرک‌های بیرونی است. درحالی‌که شما در خواب هستید و معمولاً آگاهانه از فرایند مطلع نیستید. اگر دوست دارید هنگام چرت زدن از پادکست به‌عنوان صدایی در پس‌زمینه استفاده کنید، تعجب نکنید که برخی از محتوای پادکست در رؤیاهای شما ظاهر شوند. طبق توصیه هانلون، بهتر است صدای پادکست زیاد نباشد تا هرگونه صدای بلند یا ناگهانی باعث بیدار شدن شما نشود.

تاثیر کتاب خواندن بر کیفیت خوابتاثیر کتاب خواندن بر کیفیت خواببیشتر بخوانید

به پادکست‌های آرامش‌بخش گوش دهید

اگر پادکست موردعلاقه شما دیرتر از آنچه دوست دارید شما را به خواب می‌برد، احتمالاً به این دلیل است که توجه زیادی به آن نشان می‌دهید و به تمام جزئیات به‌طور جدی گوش می‌دهید. اگر این‌طور است باید به یک پادکست آرامش‌بخش گوش دهید تا فعالیت مغز شما قبل از خواب کم شود. خوشبختانه پادکست‌های مخصوص خوابیدن با کمک صدای آرام طبیعت، داستان‌های قبل از خواب و ASMR کم نیستند.

به گفته هانلون، برخی از پادکست‌های آرامش‌بخش ممکن است درواقع داشتن خوابی عمیق را تقویت کنند. او می‌گوید این امواج آهسته در مغز شما به هنگام خواب با فرکانس خاصی شروع به حرکت می‌کنند و گوش دادن به چیزی که نزدیک آن فرکانس و یا در همان محدوده باشد، ممکن است به پیشبرد آن مرحله از خواب شما کمک کند. مطالعه‌ای که در سال 2014 در ژورنال Frontiers in Systems Neuroscience منتشر شد نشان داد که شنیدن برخی از زنگ‌ها می‌تواند امواج طولانی و کند مغز را تحریک کند.

به پادکست‌های آرامش‌بخش گوش دهید

بنابراین چه شما به سریال‌های صوتی پرمخاطب علاقه داشته باشید و چه یک فایل صوتی آرام را برای کمک به خوابتان ترجیح دهید، نکته اصلی این است که گوش دادن به پادکست قبل از خواب تأثیر یکسانی روی افراد ندارد.

اگر علی‌رغم گوش دادن به محتوای هیجان‌انگیز یک پادکست هنوز قادر به خوابیدن هستید، پس همین کار را ‌ادامه دهید؛ چون مغز شما بدون ایجاد اختلال در استراحت، اطلاعات جدید را پردازش می‌کند. در غیر این صورت، شاید گوش دادن به یک پادکست‌ آرامش‌بخش بتوانند مشکلات خواب شما را حل کند.

دکتر هانلون می‌گوید: «قبل از خواب، دلتان می‌خواهد کارهایی آرامش‌بخش انجام دهید. انجام دادن این کارها شما را به سمت آرامشی بی‌نظیر پیش می‌برد. پس پادکستی را انتخاب کنید که برای شما آرامش‌بخش و بدون استرس و روتین باشد».