اما شاید نظرتان عوض شود اگر بدانید که خوابیدن با جوراب همیشه می‌تواند به شما در تنظیم دمای بدن، به‌خواب‌‌رفتن سریع‌تر و حتی داشتن یک رابطه جنسی رضایت‌بخش‌تر کمک کند. طبق تحقیقات، خوابیدن با جوراب فوایدی دارد که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم.

آیا با جوراب سریع‌تر به خواب می‌روید؟

دمای بدن شما با توجه به ریتم شبانه‌روزی مخصوص بدن شما، در برخی بازه‌های زمانی بالا و در برخی بازه‌ها پایین است. در زمان بیداری، دمای بدن شما معمولاً ۳۷ درجه سانتیگراد است و ممکن است تا نیم درجه در طول روز متغیر باشد. دمای بدن معمولاً قبل از خواب، پایین‌تر است. شواهد نشان می‌دهد که استفاده از جوراب یا سایر روش‌های گرم کردن پا می‌تواند بدن را گرم‌تر کرده و به شما کمک کند که سریع‌تر به خواب بروید.

چه دمایی برای خواب راحت‌تر مناسب است؟

تحقیقات نشان می دهد که دمای مطلوب اتاق برای خواب، بین ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد است. در حالی که مطالعات نشان می‌دهد این محدوده دمایی برای خوابیدن مناسب‌تر است، برخی افراد ترجیح می‌دهند اتاق خواب‌شان خنک‌تر یا گرم‌تر باشد.

با توجه به جنسیت هر فرد، دمای مطلوب برای خواب می‌تواند متفاوت باشد. میزان سوخت‌و ساز بدن زنان در حالت استراحت، کمتر از مردان است و این باعث می‌شود در محیط‌های خنک‌تر، چندان راحت نخوابند. از طرف دیگر، مردان در دمای بالای اتاق، خواب چندان خوبی نخواهند داشت. اگر با شریک زندگی‌تان در یک اتاق می‌خوابید، دمایی را در نظر بگیرید که برای هر دوی شما خوب و مناسب باشد.

چرا باید موقع خواب جوراب بپوشیم؟

تنظیم دمای مناسب اتاق خواب برای داشتن خوابی راحت‌تر، تنها بخشی از معادله است.  همچنان که بدن ما در پایان روز تولید ملاتونین را افزایش می‌دهد تا برای خواب آماده شویم، دمای مرکزی بدن نیز شروع به کاهش می‌کند.  پوشیدن جوراب می‌تواند به فرایندی به‌ نام باز شدن عروق دیستال کمک کند. این فرایند با افزایش جریان خون در دست‌ها و پاها، باعث می‌شود دمای مرکزی بدن سریع‌تر کاهش یابد.

 افزایش جریان خون با گرم کردن پاها، چه از طریق پوشیدن جوراب در رختخواب و چه از راه‌های دیگر، کمک می‌کند شما زودتر به خواب بروید. در یک مطالعه‌ تحقیقاتی، شرکت‌کنندگانی که از جوراب یا روش‌های دیگر برای گرم کردن پا استفاده می‌کردند، نه‌تنها سریع‌تر به خواب می‌رفتند، بلکه بیشتر نیز می‌خوابیدند و به‌طور کلی کیفیت خواب بهتری داشتند.

Woman-holding-a-pile-of-bedding-for-sleeping-1024x682چگونه بهترین بالشت را انتخاب کنیم؟بیشتر بخوانید

آیا پوشیدن جوراب می‌تواند اختلالات خواب را کاهش دهد؟

هرچند پوشیدن جوراب ممکن است به همه انواع اختلالات خواب کمک نکند، اما شواهد نشان می‌دهند که گرم کردن پاها قبل‌ از رفتن به رختخواب می‌تواند علائم بی‌خوابی را کاهش دهد.

طبق تحقیقات، گرم کردن پاها ۲۰ دقیقه قبل‌ از رفتن به رختخواب می‌تواند علائم بی‌خوابی و همین‌طور خستگی مفرط را کاهش دهد. در مطالعه‌ دیگری، افرادی که دچار بی‌خوابی بودند پس‌از گرم کردن دست‌ها و پاهایشان، توانستند خواب بهتری داشته‌ باشند.

بااین‌حال، تحقیقات نشان می‌دهند که گرم کردن پاها در افراد مسن کمکی به کاهش علائم بی‌خوابی در آن‌ها نمی‌کند. بنابراین، سن‌وسال می‌تواند در تأثیری که گرم کردن پاها روی خواب بهتر می‌گذارد، نقش مهمی داشته باشد.

پوشیدن جوراب در هنگام خواب چه مزایای دیگری دارد؟

پوشیدن جوراب در هنگام خواب، علاوه‌بر این‌که به شما کمک می‌کند سریع‌تر بخوابید و خواب طولانی‌تری را تجربه کنید، مزایای دیگری نیز برای شما دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

جلوگیری از گرگرفتگی ناشی از یائسگی

گرگرفتگی ناشی از یائسگی، به دلیل افزایش دمای مرکزی بدن اتفاق می‌افتد و فرد ممکن است آن را در بیداری یا خواب تجربه کند. هرچند عوامل دیگری نیز مانند میزان هورمون‌ها بر گرگرفتگی مؤثر هستند، اما پوشیدن جوراب در رختخواب به بدن کمک می‌کند که دمای مرکزی خود را کاهش دهد و جلوی گرگرفتگی‌های نیمه‌شب را بگیرد.

افزایش احتمال ارگاسم

 باور کنید یا نه، علاوه بر بهبود کیفیت خواب، پوشیدن جوراب در رختخواب می‌تواند روابط جنسی شما را نیز تقویت کند. یک مطالعه تحقیقاتی نشان می‌دهد که 80 درصد از زوج‌هایی که هنگام رابطه جنسی جوراب به پا داشتند به ارگاسم 18 دست یافتند، در حالی که 50 درصد افراد بدون جوراب، توانستند این حد از ارگاسم را تجربه کنند. پوشیدن جوراب با افزایش جریان خون و بالا بردن دمای پوست به شما در رسیدن به ارگاسم کمک می کند.

کاهش علائم سندرم رینود

سندرم رینود عبارت است از کاهش جدی جریان خون در رگ‌های دست و پا که اغلب به دلیل قرار گرفتن در معرض سرمای شدید، رخ می‌دهد. پوشیدن جوراب در رختخواب، علاوه‌بر این که می‌تواند به جلوگیری از سرماخوردگی به‌ویژه در فصل زمستان کمک کند، ممکن است جلوی بروز علائم سندرم رینود را نیز بگیرد.

پیشگیری از ترک خوردن پاها

زمان قبل از خواب، بهترین موقع برای رسیدگی به بهداشت و سلامت پوست شما است. قبل‌ از خوابیدن کمی کرم یا لوسیون به پاهای خود بمالید و سپس جوراب‌هایتان را به پا کنید تا پاهای شما مرطوب بمانند. هر شب برای این کار از جوراب‌های تمیز استفاده کنید تا از رشد باکتری‌ها جلوگیری شود.

رنگ اتاق خوابرنگ‌هایی که شما را به خواب فرا می‌خوانندبیشتر بخوانید

چه کسانی نباید با جوراب بخوابند؟

برای افرادی با مشکل گردش خون، تورم پا و یا هر مشکل دیگری که ممکن است جوراب باعث وخامت آن شود، پوشیدن جوراب در هنگام خواب توصیه نمی‌شود. برای آنکه مطمئن شوید خوابیدن با جوراب برای شما مناسب است یا نه، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آیا پوشیدن جوراب به خواب کودک یا نوزاد شما کمک می کند؟

تحقیقات در زمینه خوابیدن با جوراب، محدود به بزرگسالان بوده است. بنابراین نمی‌توان با اطمینان گفت که آیا کودکان و نوزادان هم باید موقع خواب جوراب بپوشند یا نه. جوراب‌های تنگ ممکن است باعث جلوگیری از گردش راحت خون شوند که این مسئله می‌تواند برای نوزادان بسیار خطرناک باشد. در مورد اینکه آیا پوشیدن جوراب برای کودک شما خوب است یا نه با پزشک مشورت کنید.

کدام نوع جوراب برای خواب بهتر، مناسب است؟

اگر فکر می‌کنید خوابیدن با جوراب برای شما مفید است، می‌توانید چند نوع جوراب مختلف را امتحان کنید. به‌دنبال جوراب‌هایی باشید که زیاد تنگ نباشند و گردش خون شما را با مشکل مواجه نکنند. از پوشیدن جوراب‌های تنگ به‌طور جدی خودداری کنید.

سعی کنید  جوراب‌هایی را انتخاب کنید که رطوبت را در خود نگه نمی‌دارند و از رشد باکتری‌ها جلوگیری می‌کنند. به‌طور مثال، آن دسته از جوراب‌ها که از مواد طبیعی تولید می‌شوند، بهتر از آن‌هایی هستند که از مواد مصنوعی مانند پلی‌استر ساخته شده‌اند. هرشب جوراب‌های خود را عوض کنید و مرتباً پاهایتان را بشویید. ما در این‌جا به برخی از بهترین گزینه‌ها برای انتخاب جوراب مناسب خواب اشاره می‌کنیم:

🔹جوراب‌های پشمی کشمیر یا مرینو: بافت ریز الیاف این جوراب‌ها باعث گرم‌شدن راحت‌تر بدن، و دفع به‌موقع گرما می‌شود. این جوراب‌ها که معمولاً بسیار نرم و راحت‌ هستند، اغلب از انواع دیگر گران‌ترند.

🔹جوراب‌های نخی: این جوراب‌ها نیز به شما اجازه می‌دهند تا به میزان کافی گرم شوید و بدن شما بتواند به‌موقع گرمای خود را دفع کند، بدون اینکه رطوبتی روی بدن باقی بماند و باکتری‌ها اجازه رشد پیدا کنند. سعی کنید جوراب‌هایی نخی‌ پیدا کنید که کاملاً اندازه پاهایتان باشند.

🔹جوراب خواب: این جوراب‌ها مخصوص خوابیدن تولید می‌شوند. آن‌ها راحت، ضخیم و ضد رطوبت و باکتری هستند.

اگر از جوراب متنفر هستید، چه باید کنید؟

 حتی اگر از پوشیدن جوراب در طول شب متنفر باشید، باز هم می‌توانید به شکلی دیگر تأثیر آن را شبیه‌سازی کنید و از آن بهره ببرید. در اینجا به چند ایده می‌پردازیم که می‌توانند به شما کمک کنند:

  • قبل از خواب، پا‌شویه کنید یا دوش آب گرم بگیرید.
  • مدتی قبل‌از اینکه بخوابید، دمپایی گرم بپوشید.
  • هنگام خواب، پتویی اضافه را در انتهای پایینی تخت‌ خود بیندازید.
  • پا‌هایتان را ماساژ دهید تا گرم شوند.
  • قبل از خواب، پد گرم‌کننده یا کیسه آب‌گرمی را در پایین پای تخت خود قرار دهید.

تأثیر تمیزی اتاق‌خواب بر کیفیت خوابدر اتاق‌خوابِ مرتبِ خود، راحت بخوابیدبیشتر بخوانید 

پوشیدن جوراب در هنگام خواب، چه تاثیری بر سلامت خواب دارد؟

همان‌طور که گفتیم، پوشیدن جوراب موقع خوابیدن به شما کمک می‌کند سریع‌تر به خواب بروید و بیشتر بخوابید. بنابراین این کار می‌تواند به بخش مهمی از روتین سلامت خواب‌ شما تبدیل شود.

 سلامت خواب، به عادات، رفتارها، عوامل و شرایط محیطی قبل از خواب اشاره دارد. کسی که به‌دنبال بهبود سلامت خواب خود است، سعی می‌کند هوای اتاق خواب را تازه نگه دارد، از تکنیک‌های آرامش قبل از خواب استفاده کند و یا در برنامه‌هایی ورزشی شرکت کند که به خواب راحت‌تر او کمک می‌کنند. راه‌های زیادی برای رسیدن به سلامت خواب وجود دارد. اگر خوابیدن با جوراب به شما کمک می‌کند زودتر بخوابید، حتماً آن را به‌عنوان بخشی از برنامه سلامت خواب خود در نظر بگیرید.

به یا داشته باشید که چه با جوراب بخوابید یا بدون جوراب، حمام کردن قبل از خواب و کارهایی که باعث گرم شدن پاها می‌شوند می‌توانند به خواب سریع‌تر شما کمک کنند.

شما بعد از یک روز شلوغ، با ماساژ دادن و گرم کردن پاها یا یک دوش آب گرم خوب قبل از خواب، آرامش بیشتری پیدا می‌کنید و برای خوابی راحت آماده می‌شوید.