وضعیت بدن شما هنگام خواب می‌تواند به ارزیابی وضعیت روابط شما با همسر یا شریک زندگی‌تان، بیشتر از آنچه در هنگام بیداری قابل تشخیص است، کمک کند. در اینجا، به ۱۵ وضعیت خواب زوج‌ها در کنار هم و معنای آن‌ها می‌پردازیم. برای این موضوع، بیش از ۱۰۰۰ نفر مورد بررسی قرار گرفته‌اند تا ببینیم وقتی افراد با شریک زندگی خود در یک تخت می‌خوابند، بدن‌هایشان در چه ‌حالت‌هایی ممکن است قرار گیرد و این حالت‌ها نشان‌دهنده چه رابطه‌ای بین آن‌ها است. 

1.وضعیت اسپونینگ یا قاشقی، برای آن‌ها که عاشق یکدیگرند

در وضعیت قاشقی، یکی از دو طرف از جلو به پشت بدن نفر مقابل می‌چسبد و صورتش را به سر او نزدیک می‌کند.در این وضعیت، دو نفر کاملاً به هم نزدیک‌اند و از نظر احساسی و جسمی، حس خوبی دارند. اگر به این وضعیت خواب علاقه دارید، احتمالاً یا در رابطه‌ای جدید هستید و یا بسیار عاشق یکدیگر‌ید.

قاشق بزرگ، یک حامی واقعی

قاشق بزرگ، کسی است که نفر دیگر را از پشت در آغوش می‌گیرد و نقش حامی را در رابطه دارد. اگر دوست دارید که قاشق بزرگ باشید، به احتمال زیاد شریک بسیار خوبی در رابطه هستید و به کسی که دوستش دارید، اهمیت زیادی می‌دهید. 

این وضعیت در موقع خواب می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که شما در رابطه‌‌تان به توجه زیادی نیاز دارید

قاشق کوچک، نیاز به حس امنیت و توجه دارد

اگر در این وضعیت خواب، نقش قاشق کوچک را دارید، از این که در آغوش شریک زندگی‌تان هستید، احساس امنیت و خوشحالی می‌کنید و محافظتی را که از طرف شریک خود دریافت می‌کنید، بسیار دوست دارید. این وضعیت در موقع خواب می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که شما در رابطه‌‌تان به توجه زیادی نیاز دارید.

۲. وضعیت قاشق تعقیب‌کننده، نشان‌دهنده اشتیاق برای توجه بیشتر

این وضعیت، زیر‌شاخه‌ای از وضعیت قاشقی است. در این حالت، به جای این که دو نفر در مرکز به شکل قاشقی بخوابند، یک نفر به یک طرف تخت می‌رود و به حالت جنینی می‌خوابد و نفر دیگر او را دنبال یا «تعقیب» می کند. فردی که در موقعیت «تعقیب‌کننده» است، با حالت مشتاق به نزدیک شدن به طرف مقابل می‌خوابد.

این نوع خوابیدن می‌تواند به دو معنی باشد. کسی که در وضعیت تعقیب‌شونده است، یا دوست دارد نشان دهد که دسترسی به او سخت است و یا خود را کنار کشیده و نیاز به فضای بیشتری از سوی فرد «تعقیب‌کننده» دارد که این می‌تواند نشانه برآورده‌ نشدن خواسته‌های فرد در این رابطه باشد. فرد «تعقیب‌کننده» نیز احتمالاً به دنبال توجه بیشتری از طرف شریک زندگی خود است.

تاثیر رنگ اتاق خواب بر سکسرنگ اتاق خواب چه تاثیری بر رابطه جنسی دارد؟بیشتر بخوانید

۳. وضعیت قاشقی گشاد،مخصوص زوج‌هایی که در عشق پخته‌ترند

افرادی که به‌تازگی وارد رابطه شده‌اند، بیشتر تمایل دارند که در وضعیت قاشقی بخوابند، اما  زوج‌هایی که مدت زمان طولانی‌تری با یکدیگر در رابطه بوده‌اند، اغلب دیگر این نیاز را احساس نمی‌کنند که بدن‌هایشان به طور مداوم با هم در تماس باشد.

«قاشق گشاد» باعث می‌شود دو نفر با فاصله مناسب از هم و راحت‌تر بخوابند. این زوج‌ها آنقدر با هم بوده‌اند که برای اطمینان از عشق‌شان نسبت به یکدیگر، نیازی به تماس دائم بدن در هنگام خواب ندارند.

در این وضعیت خواب، اگر شما در موقعیت قاشق بزرگ قرار می‌گیرید، به این معنی است که شریک زندگی‌تان همیشه می‌تواند روی شما حساب کند، اما می‌دانید که شما و قاشق کوچک‌تان نیاز به راحتی بیشتری دارید و با دادن کمی فضا به یکدیگر، امکان آن را فراهم می‌کنید.

۴. وضعیت پشت‌به‌پشت، صمیمیت در عین استقلال

پشت‌به‌پشت خوابیدن، نشان‌دهنده تعادل بین نزدیکی، صمیمیت و استقلال در یک رابطه است. در این وضعیت خواب، اگر قسمت‌های پایینی بدن در تماس قرار گیرند، که به آن «مون لندینگ» نیز گفته می‌شود، به این معنی است که دو طرف دوست دارند، در‌عین‌حال که پشت‌شان به‌یکدیگر است، از نظر جنسی با هم در ارتباط باشند.

ممکن است دو نفر اخیراً با هم دعوا کرده باشند، اما تمایل آن‌ها به داشتن تماس بدنی به این معنی است که رابطه‌شان همچنان خوب است.

۵. خوابیدن در وضعیت رو‌در‌رو، نشانه هم‌فکر و همدل بودن زوج

این وضعیت خواب، با تفاوت‌هایی جزئی کاملاً شبیه وضعیت خواب در‌هم تنیده است. سر دو نفر در یک راستا قرار می‌گیرد و آن‌ها رو‌‌در‌روی هم می‌خوابند.

همچنین ممکن است آن‌ها در این وضعیت با قراردادن دست‌هایشان روی هم، با یکدیگر تماس بدنی داشته‌ باشند. کسانی که در این وضعیت می‌خوابند، با یکدیگر هم‌فکر هستند و به‌طور کلی رابطه خوبی دارند.

کسانی که در این وضعیت می‌خوابند، با یکدیگر هم‌فکر هستند و به‌طور کلی رابطه خوبی دارند

۶. در وضعیت گهواره‌ای، اعتماد و حس نزدیکی زیادی وجود دارد

این حالت حس شیرین و لذت‌بخشی دارد و به زوج، احساس نزدیکی و توجه بیشتری می‌دهد. در این حالت یکی از دو طرف، سر خود را روی سینه طرف مقابل می‌گذارد. آن‌ها پاهای خود را در هم تنیده و به یکدیگر نزدیک‌تر می‌شوند.

بین زوج‌هایی که در این وضعیت می‌خوابند، اعتماد و روحیه تیمی بالایی وجود دارد. این وضعیت صمیمانه خواب، نشان‌دهنده حمایت و عشق بین دو طرف است و بسیاری از زوج‌هایی که تازه وارد رابطه شده‌اند، یا رابطه عاشقانه‌ای را از سر گرفته‌اند، علاقه زیادی به آن دارند.

بین زوج‌هایی که در این وضعیت می‌خوابند، اعتماد و روحیه تیمی بالایی وجود دارد

۷. سر روی شانه، نشان‌دهنده اعتماد به نفس در رابطه است

در این وضعیت، که به آن «شینگلز» نیز می‌گویند، هر دو طرف به پشت می‌خوابند و یکی از آن‌ها سر خود را روی شانه دیگری می‌گذارد. این وضعیت، نشان‌دهنده صمیمیت و رفاقت زیاد است و در آن، یک طرف به دیگری حس حمایت و توجه ویژه‌ای می‌دهد. این حالت خواب، نشان دهنده درک و اعتماد به نفس در رابطه است.

این حالت خواب، نشان دهنده درک و اعتماد به نفس در رابطه است

۸. لمس پا، نشانه تمایل زیاد به رابطه جنسی یا عاطفی

اگر یک نفر، پای طرف مقابل خود را لمس کند، معنای آن می‌تواند این باشد که شخص تمایل شدیدی به رابطه جنسی یا عاطفی دارد. وضعیت خوابی که در آن پاها در‌هم تنیده می‌شوند، نشان می دهد که زندگی دو نفر کاملاً در هم تنیده است و با هم یکی شده‌اند.

این حالت خواب به این معناست که فرد تمایل شدیدی به رابطه جنسی یا عاطفی دارد

۹. وضعیت در‌هم‌تنیده، حالت محبوب خوابیدن در زوج‌های جوان

خوابیدن در وضعیت در‌هم‌تنیدگی کامل با شریک زندگی، حالتی فوق‌العاده صمیمی و عاشقانه است.  این وضعیت در بین زوج‌های جوان بسیار محبوب است و گاهی اوقات، قبل یا بعد از صمیمیت اولیه آن‌ها، به‌صورت گذرا اتفاق می‌افتد.

اگر شما و همسرتان به‌تازگی وارد زندگی مشترک شده‌اید، خوابیدن در این وضعیت، نشان‌دهنده عشق تازه‌ و نوپای شما است. برخی از زوج‌ها، چنین وضعیت خوابی را در طول رابطه خود حفظ می‌کنند، اما این می‌تواند نشانه وابستگی زیاد دو نفر به هم نیز باشد. 

این حالت خواب نشانه وابستگی زیاد دو نفر به هم است

۱۰. در‌هم‌تنیده باز، راحت و صمیمی

در این وضعیت، ابتدا دو نفر به حالت در‌هم‌تنیده می‌خوابند و بعد از مدتی، حالت راحت‌تری به خود می‌گیرند. این وضعیت برای زوج‌ها بسیار خوب است و تعادل صمیمیت و استقلال بین دو فرد را نشان می دهد.

۱۱. هر دو روی شکم، نشانه رابطه‌ای همراه با ترس و اضطراب

زوجی که روی شکم می‌خوابند ممکن است در رابطه‌شان با ترس و اضطراب دست‌وپنجه نرم کنند. اینکه آن‌ها در طول خواب، به هیچ‌وجه یکدیگر را لمس نکنند، می‌تواند بیشتر نشان‌دهنده اضطراب یا عدم اعتماد جنسی باشد. اگر شما و همسرتان در این وضعیت می‌خوابید، ممکن است وقتش باشد که در مورد رابطه‌تان با هم صحبتی داشته باشید.

زوجی که روی شکم می‌خوابند ممکن است در رابطه‌شان با ترس و اضطراب دست‌وپنجه نرم کنند

۱۲. وضعیت ستاره دریایی، از خودخواهی و قدرت می‌گوید

در این وضعیت، یکی از دو نفر مانند «ستاره دریایی» می‌خوابد و بیشتر فضای تشک را اشغال می‌کند، در حالی که شریک او فضای کمی را می‌گیرد و کنار تخت می‌خوابد. اگر نفر دوم، سعی کند نفر اول را کنار بزند و فضای بیشتری به‌دست بیاورد، این نشان می‌دهد که آن‌ها در رابطه‌شان دچار خودخواهی هستند.

سایز تخت در موقعیت خواب افراد بسیار تاثیرگذار است، ما در شادخواب یک راهنمای کامل درباره اندازه مناسب تخت برای زوج‌ها منتشر کرده‌ایم که می‌تواند حالت خواب شما را تغییر دهد.

علاوه‌بر‌این، اگر یکی از دو طرف، هم فضای بیشتری را اشغال کند و هم بالاتر از دیگری قرار گیرد، به این معنا است که تمایل دارد در رابطه تسلط و اعتماد‌به‌نفس بیشتری داشته باشد. زوج‌هایی که در این وضعیت می‌خوابند، بهتر است  به‌طور صریح در مورد قدرت در روابطشان با هم گفتگو کنند.

دانستنی‌های شگفت‌انگیز درباره خواب حیواناتدانستنی‌های شگفت‌انگیز درباره خواب حیواناتبیشتر بخوانید

۱۳. پشت‌به‌پشت بدون تماس بدنی، حالت خوابیدن طرفداران آزادی فردی

موقع خواب، نداشتن تماس بدنی به هیچ وجه چیز بدی نیست. در واقع، تمایل زوج‌ها به خوابیدن با فاصله، نشانه استقلال است.

زوج هایی که پشت‌به‌پشت هم می‌خوابند و با هم تماس بدنی برقرار نمی‌کنند، معمولاً هم ارتباط خوبی دارند و هم مستقل هستند. این وضعیت خواب که به عنوان «طرفداران آزادی» نیز شناخته می‌شود، نشان‌دهنده امنیت بالا در رابطه است. با این حال، خوابیدن دو طرف در لبه‌های تشک می‌تواند تمایل به جدایی و فاصله بیشتر را نشان دهد و البته شاید هم نشانه‌ای باشد برای نیاز به تشکی بزرگتر.

تمایل زوج‌ها به خوابیدن با فاصله، نشانه استقلال است

۱۴. وضعیت رو‌در‌رو بدون تماس بدنی، نشان می‌دهد چیزی در رابطه کم است

اگر دو نفر موقع خواب رو‌در‌روی هم بخوابند، اما تماس بدنی نداشته باشند، معنایش می‌تواند این باشد که چیزی در رابطه کم است. چنین‌چیزی لزوماً بد نیست و با دانستن آن می‌توان گام‌های مثبتی در جهت پر‌کردن شکاف برداشت.

۱۵. خوابیدن با حیوان خانگی در تخت و ناگفته‌هایی بین زوج

خوابیدن در تختخواب با سگ یا گربه بسیار رایج است. برای برخی از زوج‌ها، قرار گرفتن حیوان خانگی بین آن‌ها می‌تواند راهی برای به‌دست آوردن فضای بیشتر در هنگام خواب و همچنین تقویت رابطه‌شان با حیوان خانگی‌ باشد.

علاوه‌بر‌این، چنین چیزی ممکن است به آن معنا باشد که زوج از فکر کردن یا صحبت کردن در‌باره چیزی در رابطه خود اجتناب می‌کنند. اگر موقع خواب، حیوان خانگی‌تان با شما می‌خوابد، شاید بهتر باشد که با شریک زندگی‌تان صحبتی داشته‌باشید، یا جای خواب جداگانه‌ای برای سگ یا گربه‌تان در‌نظر بگیرید.

ترجیج خود برای حالت خوابیدن را با شریک زندگیتان در میان بگذارید

از آنجایی که زبان بدن اغلب توسط ضمیر ناخودآگاه کنترل می‌شود، وضعیت خوابیدن زوج‌ها می‌تواند بازتابی از نا‌خودآگاه آن‌ها باشد.

با این حال، نحوه خوابیدن افراد، مطمئناً باعث ایجاد و تقویت یک رابطه یا شکست آن نمی‌شود، اما با دانستن این نکات می‌توانید ترجیح خود در هنگام خواب و وضعیت خواب مورد علاقه‌تان را با شریک زندگی خود در‌میان بگذارید. 

اگر سایز تشک عامل ترجیح شما برای خوابیدن در وضعیتی خاص است، تشک سایز کویین می‌تواند گزینه خوبی برای زوج‌ها، برای داشتن خوابی راحت و صمیمی باشد. برای کسانی هم که می‌خواهند فضای بیشتری داشته‌باشند و با کودک یا حیوان خانگی خود بخوابند، تشک سایز کینگ، احتمالاً گزینه مناسب‌تری است.