در هنگام بیداری، ناخودآگاه شما تعاملات روزانه‌تان را بهصورت پنهان هدایت میکند. ناخوادآگاه، این کار را با اشارات ظریف بدن و گفتار انجام میدهد. واکنش‌های ما نیز بر اساس برداشتهای کوتاهی شکل میگیرد که از اشارات ظریف دیگران دریافت میکنیم.

اما وقتی در لباس خواب راحت خود در دنیای خواب پرواز میکنید، ناخودآگاه شما که دیگر کنترلی روی آن ندارید، چه پیامهایی را منتقل میکند؟ در این مقاله شادخواب به بعضی از وضعیت‌های خوابیدن و معنی و پیامی که منتقل می‌کنند، می‌پردازیم.

وضعیت خواب جنینی، رایج‌ترین حالت خواب

جای تعجب نیست که رایج‌ترین وضعیت خوابیدن، طبیعی‌ترین حالتی است که ما از نظر بیولوژیکی به آن تمایل داریم. در واقع، حدود ۴۱ درصد از مردم هر شب به این شکل می‌خوابند.

در این حالت، فرد به پهلو میخوابد و پاهایش را نزدیک شکم جمع میکند، درست مانند نوزادی که تازه متولد شده است. هر چه حالت جنینی درهم‌پیچیده‌تر باشد، احتمالاً فرد با اضطراب و نگرانی‌های بیشتری دست‌وپنجه نرم می‌کند.

اگر شب‌ها در این وضعیت می‌خوابید، درونتان شکننده‌تر از چیزی است که به‌نظر میرسد. شما از بیرون سرسخت دیده می‌شوید، اما در درون شکننده و حساس هستید. در این صورت، فکر شما نیز بیش از اندازه مشغول است و این باعث بی‌خوابی شما میشود.
سعی کنید  ذهن خود را قبل از خواب آرام کنید تا بتوانید خواب راحتتری داشته باشید و با انرژی بیشتری از خواب بیدار شوید.

اگر در وضعیت متفکر می‌خوابید، فردی احساساتی هستید

وضعیت متفکر، نوع رایجی از حالت جنینی است. فردی که در این وضعیت میخوابد، به نظر میرسد که عمیقاً در فکر است.کسانی که به این شکل میخوابند، احساساتی‌ترند و در زندگی، دچار افراط و تفریط هستند. این افراد معمولاً انرژی درونی دارند که آنها را به سوی انجام یک سری کارهای ماجراجویانه سوق می‌دهد.

چنین افرادی ظاهر و باطن یکسانی دارند، به‌ندرت احساساتشان را پنهان میکنند و در مورد احساسات و افکار خود صادق هستند. شما همیشه میتوانید مطمئن باشید که آن‌ها خود واقعیشان را به شما نشان می‌دهند.

کسانی که در وضعیت ستاره دریایی میخوابند، اجتماعی و مردم‌دارند

در این حالت، فرد طاق‌باز میخوابد و دستها و پاهایش را به اطراف باز میکند. اگرچه وضعیت ستاره دریایی، حالت بسیار راحتی برای خوابیدن است، اما برخلاف وضعیت جنینی، کمتر در بین افراد رواج دارد.

افرادی که در وضعیت ستاره دریایی میخوابند، اجتماعی و مردم‌دار هستند و روابطشان با دیگران را در اولویت قرار می‌دهند. آنها شنونده‌های فوق‌العاده‌ای هستند و همیشه از اینکه بتوانند به دیگران کمک کنند، خوشحال می‌شوند.

اکثر مردم آنها را خوش‌اخلاق و خون‌گرم می‌دانند که البته کاملاً هم درست و منطقی است. این افراد با دست‌هایی باز (مانند آغوشی باز) میخوابند و آسیب‌پذیرترین اعضای بدنشان (شکم و سینه) را بدون هیچ محافظی رها می‌کنند.

اگر در وضعیت سقوط آزاد می‌خوابید، از محدودیت فراری هستید

کسانی که در این حالت می‌خوابند، روحی آزاد دارند و به قراردادهای اجتماعی محدودکننده، تن در نمی‌دهند. در این وضعیت، فرد روی شکم میخوابد و دست‌ها و پاهایش در کنار بدن رو به پایین قرار می‌گیرند، انگار از شدت خستگی روی زمین افتاده است. اگر در این حالت می‌خوابید، احتمالاً شخصیتی پرخاشگر دارید. شما ممکن است تا حدی صریح باشید، اما دلیلش این است که فکرهای زیادی در سرتان میچرخد که آن‌ها را سریع به زبان می‌آورید.

احتمالاً دلتان میخواهد روی افکارتان کنترل داشته باشید، اما به اندازه کافی برای این کار، تلاش نمیکنید. بهتر است هر شب قبل از خواب یا صبح زمانی که از خواب بیدار میشوید، برای خودتان هدف بگذارید. این کار واقعاً کمک میکند تا ذهنتان را متمرکز کنید و در راه رسیدن به هدف خود گام بردارید.

روی کمک کسی که در وضعیت سرباز می‎خوابد حساب کنید

در حالت سرباز، فرد به حالت سربازی که آماده ایستاده، طاقباز میخوابد و بازوهایش را صاف در کنارش قرار میدهد. کسانی که در این وضعیت میخوابند، افرادی تیزبین هستند و کار با یک ساختار یا سیستم را ترجیح می‌دهند. آنها به‌طور طبیعی، برنامه‌ریزان خوبی هستند و انتظارات زیادی از خودشان و دیگران دارند، به همین دلیل از تغییرات لحظه آخری متنفرند.

Casper_CoupleSleepPositions_PostImage-3۱۵ وضعیت خواب زوج‌ها و معنای آنبیشتر بخوانید

با وجود ظاهر جدی و قدرتمندی که دارند، دیگران از بودن در کنار آنها لذت میبرند، زیرا در پشت ظاهر جدی و خشکشان، درونی زلال و شفاف دارند. آنها افرادی قابل‌اعتماد هستند و اگر کسی به کمک نیاز داشته باشد، کاملاً میتواند روی کمک آنها حساب کند. نکته جالب در مورد آنها این است که معمولاً زیاد خروپف میکنند.

افرادی که در وضعیت کُنده چوب می‌خوابند، زلال و شفافاند

خوابیدن در وضعیت کنده چوب، وضعیتی رؤیایی است. فرد در این حالت به هر طرف ممکن است بخوابد، در حالی که دستها و پاهایش را کنار بدن دراز کرده است.این وضعیت خواب، بعد از وضعیت جنینی، رایج‌ترین حالت خوابیدن است و اگرچه ممکن است اسم آن کمی خشن به نظر برسد، اما کسانی که در این وضعیت می‌خوابند، به‌هیچ عنوان جدی و خشن نیستند. اتفاقاً آنها همه چیز را ساده میگیرند.

اگر در وضعیت مشتاق می‌خوابید، تمرینهای تمرکزی انجام دهید

در این وضعیت نیز فرد ممکن است به هر طرفی بخوابد، درحالی که دست‌هایش را، طوری که انگار میخواهد به چیزی برسد، دراز کرده است.

کسانی که در این وضعیت می‌خوابند، ذهنی باز اما پیچیده دارند و کمی بدبین هستند. آنها در تصمیم‌گیری کند و با وسواس عمل میکنند، اما وقتی تصمیم خود را بگیرند، سریع و با جدیت آن را پیش می‌برند.

این افراد گاهی اوقات ممکن است در نظر دیگران، آدمهایی بیخیال و خوش‌گذران دیده شوند. آنها معمولاً ترجیح می‌دهند وقت خود را صرف سازمان دادن به افکارشان کنند. انجام تمرینهای تمرکز میتواند به این افراد کمک کند که نظم و شفافیت بیشتری به  افکار و ذهن خود ببخشند.


خوابیدن در وضعیت آغوش، نشانه سخاوتمندی است

تعریف وضعیت آغوش کمی سخت است، زیرا دقیقاً یک وضعیت خواب به‌خصوص نیست و بیشتر حالتی عادی از خوابیدن است. صرف‌نظر از این که فرد یک بالش یا عروسک را بغل کند، در آغوش گرفتن نشاندهنده اهمیتی است که او برای ارتباط انسانی قائل است.

افرادی که در این وضعیت میخوابند، همراهی با دیگران را دوست دارند و معمولاً مورد علاقه آنها هستند. آنها فداکار هستند و دیگران را بر خود مقدم می‌شمارند و مردم همین سخاوتشان را دوست دارند. فقط بهتر است که هر شب زمانی هم صرف رسیدگی و توجه به خود کنند تا انرژی دوبارهای بهدست بیاورند. کمی عشق‌ورزیدن به خود، به جایی بر نمی‌خورد!

پرجنب‌وجوش و پر انرژی، ویژگی افرادی که در وضعیت خیره به ستارگان می‌خوابند

این وضعیت، از حالت‌های اصلی خواب نیست. افرادی که در این حالت می‌خوابند، با دیگران بهراحتی می‌جوشند. آنها معمولاً پر از انرژی مثبت، سرخوش و بسیار پرجنب‌وجوش هستند. سرخوشیشان مسری است و با انرژی خود به فضا گرما می‌بخشند.

کسانی که در وضعیت خیره به ستارگان می‌خوابند، گاهی ممکن است زیادی ایده‌آل‌گرا باشند و در ابرها سیر کنند، بنابراین خوب است برای مدیریت بهتر افکار و خواسته‌های خود، بیشتر تلاش کنند.

مهم‌ترین نکته را فراموش نکنید!

اگرچه ارتباط وضعیت خواب با شخصیت فرد، که از ناخودآگاه او سرچشمه می‌گیرد، جذابیت دارد، اما نحوه خوابیدن هرکسی تا حد زیادی مسئله‌ای فردی است و ممکن است انواع وضعیت خواب برای افراد مختلف معانی متفاوتی داشته باشند.

به یاد داشته باشید، همیشه نکته مهمتر این است که چقدر خوب میخوابید و خوب خوابیدن تا حد زیادی به داشتن تشکی با کیفیت، نور و دمای مناسب محیط  بستگی دارد. سعی کنید با فراهم کردن شرایط مناسب، در حالت خوابیدن منحصربه‌فرد خود، خواب آرام و راحتی داشته باشید.