خواب در سه ماه اول بارداری

  • بیداری پیاپی به دلیل نیاز به دستشویی رفتن
  • اختلال در خواب در نتیجه فشار جسمی و روحی مرتبط با بارداری
  • افزایش خواب‌آلودگی در طول روز
  • خواب در سه ماه دوم بارداری
  • میزان خواب در سه ماه دوم بارداری در بسیاری از خانم‌ها افزایش پیدا می‌کند. از آنجایی که جنین در حال رشد فشار کمتری به مثانه وارد می‌کند، نیاز به دستشویی رفتن شبانه کم می‌شود.

خواب در سه ماه آخر بارداری

  • درد ناشی از بزرگ شدن شکم
  • سوزش معده، انقباض پاها، و گرفتگی بینی
  • نیاز به دستشویی رفتن شبانه به دلیل تغییر موقعیت نوزاد در شکم و وارد آوردن فشار مجدد به مثانه

چند توصیه برای خواب عمیق و راحت در دوران بارداری

یک یا چند مورد از نکات زیر ممکن است خواب موردنیاز شما در دوران بارداری را تأمین کنند. البته در صورتی که دچار اختلالات جدی در خوابیدن هستید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

بالشت‌های اضافی

شما می‌توانید روی شکم و پشت خود از بالشت استفاده کنید. قرار دادن بالشت بین پاها نیز کمک می‌کند که راحت‌تر به پهلو بخوابید. برخی محصولات تخصصی مانند بالشت سه‌گوش یا بالشت قدی نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

تغذیه

نوشیدن یک لیوان شیر گرم به خواب راحت کمک می‌کند. غذاهایی مانند نان یا بیسکوییت که سرشار از کربوهیدرات هستند نیز کیفیت خواب را بهبود می‌بخشند. علاوه بر این، غذای سرشار از پروتئین سطح قند خون را بالا نگه داشته و از کابوس دیدن، سردرد و گُرگرفتگی جلوگیری می‌کند.

تکنیک‌های آرامش

ریلکسیشن، ذهن را آرام و ماهیچه‌های شما را رها می‌کند. این تکنیک شامل حرکات کششی، یوگا، ماساژ، تنفس عمیق، حمام آب گرم یا دوش قبل از خواب است.

ورزش

ورزش مداوم در طول دوران بارداری سلامت جسمی و روحی شما را افزایش می‌دهد. ورزش کردن باعث خواب عمیق می‌شود. البته بهتر است چهار ساعت قبل از خواب از ورزش سنگین بپرهیزید.

زنان-1024x666خواب در زنان، از کودکی تا یائسگیبیشتر بخوانید

داروهای تجویزی و بدون نسخه

در دوره بارداری نباید از هیچ دارویی بدون نسخه‌ استفاده کنید. مصرف بعضی از آن‌ها در دوران بارداری بلامانع است و به خواب راحت کمک می‌کند، اما برخی جلوی رشد بچه را می‌گیرند. بنابراین قبل از مصرف هر دارویی با پزشک خود مشورت کنید. این موارد شامل داروهای بدون نسخه، داروهای گیاهی و مکمل‌های غذایی است.

ایمن‌ترین وضعیت‌های خوابیدن در دوران بارداری

خواب راحت با شکم بزرگ کار راحتی نیست. مثلاً اگر از آن دسته افرادی هستید که روی شکم می‌خوابید، مجبور خواهید بود وضعیت خواب خود را تغییر دهید.

بعد از ماه پنجم، به‌طورقطع خوابیدن به پشت بهترین روش نیست. به پشت خوابیدن فشار زیادی روی رگ‌های خونی وارد می‌کند که پشت رحم جریان دارند و خون را از پاهای شما به قلب برمی‌گردانند (شاهرگ و سیاهرگ بزرگ زیرین). فشار روی این رگ‌ها جریان خون را در بدن شما و نوزاد کند می‌کند.

در زمان بارداری نه به پشت بخوابید و نه روی شکم

وقتی به پشت می‌خوابید ممکن است تنفس برای شما سخت شود. از آنجایی که در این موقعیت شکم به روده‌ها فشار وارد می‌کند، این وضعیت خوابیدن منجر به مشکلات مربوط به معده می‌شود.

روی شکم خوابیدن نیز گزینه مناسبی نیست. در این حالت، شکم به رحم در حال انبساط فشار می‌آورد.

پهلوی چپ: بهترین وضعیت خواب در زمان بارداری

در حال حاضر، به پهلو خوابیدن ایمن‌ترین و راحت‌ترین روش برای بدن شماست. اگر فکر می‌کنید خوابیدن به پهلوی راست یا چپ فرقی نمی‌کند باید گوشزد کنیم که توصیه متخصصان، خوابیدن به پهلوی چپ است چرا که جریان خون را افزایش می‌دهد و برای خون حاوی مواد مغذی مسیر راحت‌تری از قلب شما به جفت فراهم می‌کند. خوابیدن به پهلوی چپ باعث می‌شود وزن بدن فشاری روی کبد وارد نکند. با اینکه خوابیدن روی هر دو سمت مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند اما پهلوی چپ بهتر است.

چند توصیه بالشتی برای زنان باردار

در اینجا به چند نکته دیگر برای خواب راحت شما در طول دوران بارداری و حفظ وضعیتی ایمن برای نوزادتان اشاره خواهیم کرد:

برای نگهداشتن شکم و کمر: از یک بالشت زیر شکم و بین زانوها استفاده کنید. یک بالشت خیلی بلند مخصوص دوران بارداری تهیه کنید یا از یکی از بالشت‌هایی که در کمد دارید استفاده کنید. قرار دادن یک بالشت در دو طرف باعث می‌شود که به روی شکم یا پشت غلت نزنید.

برای کم نیاوردن نفس: برای بالا نگهداشتن قفسه سینه، یک بالشت زیر پهلویتان بگذارید.

برای سوزش معده: از چند بالشت استفاده کنید تا سرتان بالاتر از بقیه قسمت‌های بدن قرار بگیرد، در غیر این صورت برگشت اسید از معده، مری شما را می‌سوزاند.

اگر هنگام خواب به پشت یا روی شکم غلت زدید وحشت نکنید. در حال حاضر راحت بخوابید، چون به‌محض به دنیا آمدن نوزاد دلبندتان، برای شیر دادن مجبور خواهید بود چندین بار در نیمه‌شب بیدار شوید.