اندازه تشک کودک چقدر باید باشد؟

انتخاب سایز و شکل مناسب برای تشک کودک اهمیت زیادی دارد. فاصله دو طرف تشک نباید بیش از سه سانتیمتر باشد و پاهای کودک نباید در دوطرف آن گیر کند. در این صورت شما می‌توانید نوزاد را با خیال راحت داخل تخت بگذارید.

بسیاری از گهواره‌ها یا تخت‌های کودک به همراه تشک مخصوص به فروش می‌رسند. بعضی از تخت‌ها نیز حاوی برچسبی است که سایز مناسب تشک روی آن درج شده. بهترین تشک، ارتفاعی بین هشت تا ده سانتیمتر دارد که در این صورت استحکام لازم هنگام خواب را فراهم می‌کند. البته تشک‌های مخصوص گهواره معمولاً از ضخامت کمتری برخوردار هستند.

در کنار این‌ها کارخانه‌هایی هستند که تشک کودک را طبق سفارش شما و به سایز دلخواه آماده می‌کنند. اما توجه داشته باشید، تشکی که تهیه می‌کنید باید استانداردهای لازم از نظر اشتعال‌پذیری، ایمنی و کارایی را داشته باشد.

تهویه‌پذیری تشک چگونه به خواب کودک کمک می‌کند؟

تهویه‌پذیری تشک به تنظیم دمای بدن کودک شما کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که گرمای بیش از حد حتی در مواردی ممکن است ریسک سندرم مرگ ناگهانی کودک(SIDS) را افزایش دهد. تشکی که قابلیت تهویه هوا را داشته باشد، عرق بدن کودک را جذب می‌کند و خود تشک خشک می‌ماند.

اگر در خانواده سابقه ابتلا به آسم یا آلرژی دارید، برای تشک کودک خود روکش ضد حساسیت تهیه کنید. این روکش‌ها قابلیت شستشو با آب 60 درجه را دارند و در نتیجه گردوغباری که باعث ایجاد حساسیت می‌شود، به‌طور کامل از بین می‌رود.

تشک‌های کودک از چه موادی ساخته می‌شوند؟

تشک‌های کودک را از مواد مختلفی می‌سازند که ممکن است کیفیتی خوب، متوسط یا ضعیف داشته باشند. با این حال تشکی مناسب کودک است که سفت، صاف، و سالم باشد و آثار پارگی یا تورفتگی در آن دیده نشود.

خواب بهتر در دوران بارداریچند توصیه کاملاً کاربردی برای خواب بهتر در دوران بارداریبیشتر بخوانید

فوم

تشک‌های فومی سبک، دارای استحکام مناسب و معمولاً ارزان‌تر از بقیه هستند. این تشک‌ها اغلب در یک سمت دارای مواد پی‌وی‌سی هستند که بسیار راحت تمیز می‌شوند. از آنجایی که این تشک‌ها در طول زمان شکل خود را از دست می‌دهند، بهتر است که در گهواره استفاده شوند.

فنر مارپیچ

این تشک انتخاب سنتی و محبوب والدین است که با داشتن فنر مارپیچ با لایه‌های فوم یا نمدی جریان هوا را افزایش می‌دهد. این مدل تشک، استحکام قابل قبولی دارد و در طول زمان شکل خود را از دست نمی‌دهد.

فنر جیبی

این مدل تشک، همانند مدل قبلی از فنر تشکیل شده، ولی هر فنر یک محفظه جیب‌مانند دارد که به استحکام و دوام بیشتر کمک می‌کند. این انتخاب در صورتی از نظر اقتصادی به‌صرفه است که یا کودک سال‌های زیادی از آن استفاده کند یا از این تشک برای کودک دیگرتان نیز استفاده کنید.

دوطرفه

بعضی تشک‌ها یک طرفشان سفت‌تر و صاف‌تر برای استفاده از زمان تولد تا پیش‌دبستانی است و سمت دیگر آن‌ها نرم‌تر و مخصوص استفاده در سنین بالاتر است.

ارگانیک

این تشک‌ها از مواد شیمایی یا طبیعی بدون مواد حساسیت‌زا، مثل بامبو ساخته شده‌اند و برای افرادی که سابقه آسم در خانواده دارند، انتخاب مناسبی هستند. تشک‌های ارگانیک از استحکام خوبی برخوردارند و به‌طور طبیعی آنتی باکتریال، جاذب رطوبت و تهویه پذیر هستند.

چه اندازه تختی برای زوج‌ها مناسب است؟چه اندازه تختی برای زوج‌ها مناسب است؟بیشتر بخوانید

تمام تشک‌های نوزاد شامل یک‌لایه بیرونی و یک سمت ضدآب هستند. بعضی از این لایه‌ها قابل جدا شدن برای شستشو نیستند، بنابراین دقت داشته باشید که به‌طور منظم آن‌ها را با دستمال یا جارو تمیز کنید. ممکن است برای سهولت بخواهید از یک روکش قابل شستشو نیز استفاده کنید.

فروشندگان تخصصی حوزه کالای خواب کودک، روکش‌های مختلفی مانند روکش ضدقارچ، ضدآلرژی، آنتی باکتریال، ارگانیک، تنظیم‌کننده حرارت یا جاذب رطوبت دارند که از کودک شما در برابر گرمای بیش‌ازحد محافظت می‌کند.

در نهایت انتخاب شما به بودجه، سلیقه شخصی و مدت زمانی که قصد دارید از تشک برای فرزند خود استفاده کنید، بستگی خواهد داشت.