هر کدام از حالت‌های خوابیدن گربه شما به چه معناست؟

هر کدام از حیوانات به شکل خاصی می‌خوابند. این شکل‌ها در مورد گربه‌ها بسیار متنوع است. همان‌طور که گفتیم، وضعیت خوابیدن گربه شما اگرچه ممکن است برای شما عجیب باشد، اما معنای خاص خود را دارد. در ادامه مروری داریم بر نحوه خوابیدن آن‌ها و بررسی هر کدام از حالت‌هایی که در آن می‌خوابند.

۱. حالت حلقه شده یا «هلالی»، وضعیتی برای بقای گربه

این حالت، یکی از رایج‌ترین حالت‌های خواب گربه است. گربه‌ها در این حالت خواب، گرمای بدن‌ خود را به حداکثر می‌رسانند و از اندام‌های حیاتی خود محافظت می‌کند. این وضعیت خواب، برای بچه گربه‌ای که در طبیعت و فضای بیرون از خانه می‌خوابد، برای بقای او اهمیت زیادی دارد. 

گربه‌ها در اغلب زمان‌هایی که به‌صورت حلقه‌ای جمع می‌شوند و می‌خوابند، پشت خود را کاملاً قوس داده و شبیه به هلال ماه می‌شوند. به همین دلیل به این حالت، «هلالی» می‌گویند. چنین وضعیتی در نحوه خواب گربه شما می‌تواند نشان‌دهنده حس ناامنی در او باشد. 

چنین وضعیتی در نحوه خواب گربه شما می‌تواند نشان‌دهنده حس ناامنی در او باشد

۲. خوابیدن گربه داخل جعبه چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

گربه‌ها عاشق جعبه‌ها هستند. مهم نیست داخل جعبه چه باشد. آن‌ها به‌طرز دیوانه‌واری رفتن به داخل جعبه‌‌ها را دوست دارند. یک جعبه خوب، برای مدتی طولانی می‌تواند گربه شما را سرگرم کند. خوابیدن درون جعبه به آن‌ها حس امنیت بیشتری می‌دهد.

جعبه برای گربه‌ها می‌تواند راهی برای مخفی شدن موقع شکار باشد و یا حس اطمینان از اینکه شکارچیان دیگر آن‌ها را پیدا نمی‌کنند. به همین دلیل، رفتن گربه شما داخل جعبه ممکن است نشانه پنهان شدن او از چیزی یا کسی در خانه باشد. 

آیا حیوان خانگی جدیدی در خانه دارید، یا سگی که بیشتر از گربه‌تان می‌خواهد بازی کند؟ شاید هم کسی در خانه است که دائم به دنبال جلب توجه گربه شماست؟ اگر گربه شما تمایل زیادی به خوابیدن در جعبه دارد، این موارد را بررسی کنید.

رفتن گربه شما داخل جعبه ممکن است نشانه پنهان شدن او از چیزی یا کسی در خانه باشد

3. خوابیدن با شکم رو به بالا، نشان‌دهنده حس امنیت گربه نسبت به فضای اطراف است

 گربه‌ها دوست دارند روی زمین دراز بکشند (مخصوصاً وقتی زمین گرم باشد)، پنجه هایشان را رو به بالا بچرخانند و شکم لختشان را کاملاً در معرض دید قرار دهند. این حالت بسیار بامزه و تماشای آن برای شما سرگرم‌کننده است.

خوابیدن گربه با شکم رو به بالا، معمولاً نشانه این است که او رابطه بسیار خوبی با صاحب خود دارد. گربه‌ها در این وضعیت بسیار آسیب پذیر هستند، بنابراین فقط در صورت اعتماد کامل به محیط و افرادی که در اطراف‌شان هستند، در این حالت می‌خوابند.

خوابیدن گربه با شکم رو به بالا، معمولاً نشانه این است که او رابطه بسیار خوبی با صاحب خود دارد.

۴. خوابیدن با چشم‌های نیمه باز، نشان‌دهنده هوشیاری گربه شما نسبت به تغییرات جدید است

 حتماً تا به حال متوجه شده‌اید که گربه شما می‌تواند خیلی سریع از خواب بیدار شود. به‌راستی که گربه‌ها در زمینه خواب، متخصص هستند، اما همین موجودات خواب‌دوست می‌توانند با چشمان نیمه باز هم چرت بزنند.

 اگر گربه شما این کار را انجام می‌دهد، برای این است که مطمئن باشد هیچ چیزی او را تهدیدی نمی‌کند و اگر تهدیدی در اطراف خود حس کند، می‌تواند به موقع به آن عکس‌العمل نشان دهد. آن‌ها معمولاً زمانی  این کار را انجام می‌دهند که فرد جدیدی به خانه شما آمده باشد و  یا این که اخیراً تغییر جدیدی در خانه به‌وجود آمده باشد. 

گربه‌ها معمولاً زمانی با چشم نیمه باز می‌خوابند که فرد جدیدی به خانه شما آمده باشد

۵. خوابیدن به حالت نان باگت، نشانه احساس آرامش در گربه است

 حالت «نان باگت» زمانی اتفاق می‌افتد که گربه در حالی که پنجه های جلویی را زیر بدن خود می‌کشد، به روی شکم بخوابد. در این حالت، گربه شما به معنای واقعی کلمه شبیه یک قرص نان باگت می‌شود.

 گربه‌ها هم موقع بیداری و هم در خواب، این حالت را زیاد به خود می‌گیرند. اگر موقع خواب در این وضعیت قرار گیرند، احتمالاً برای مدت طولانی در آن باقی نمی‌مانند. این نوع خوابیدن معمولاً به معنی آن است که گربه شما می‌خواهد چرت کوتاهی بزند و نیاز به جای خواب طولانی و عمیق ندارد. 

مزایا و معایب خوابیدن حیوان خانگی در کنار شما مزایا و معایب خوابیدن حیوان خانگی در کنار شمابیشتر بخوانید

با وجود اینکه گربه‌ها در این وضعیت نسبت به اطراف خود هوشیار هستند، اما خوابیدن در حالت نان باگت می‌تواند نشانه احساس آرامش گربه شما باشد و نحوه خوابیدن مثبتی در نظر گرفته می‌شود. این موقعیت به گربه اجازه می‌دهد انرژی خود را حفظ کند و در حالی که مراقب اطراف است، کمی استراحت کند.

خوابیدن گربه در موقعیت شبیه به نان باگت به این معنای یک چُرت کوتاه است.

۶. خوابیدن به پهلو، نشانه چُرت کوتاه گربه با احساس راحتی و آرامش

 وضعیت خوابیدن گربه به پهلو شباهت زیادی با وضعیت خواب با شکم رو به بالا دارد. این حالت به‌اندازه وضعیت شکم رو به بالا، باز نیست، اما وقتی گربه به پهلو می‌خوابد، باز هم بخشی از شکم خود را که آسیب پذیر است، در معرض دید قرار می‌دهد.

 این مدل خوابیدن هم بیشتر حالت چرت کوتاهی را دارد و نشان‌دهنده خواب کامل گربه نیست، اما نشانه مثبتی است که او نسبت به محیط و آدم‌های اطراف خود، احساس راحتی می‌کند.

7. مزاحم گربه‌ای که به حالت پنجه‌ها روی صورت خوابیده است، نشوید

 این حالت خاص خوابیدن گربه‌ها را در اصل علامت «مزاحم نشوید» در نظر بگیرید. گربه‌ها معمولاً به‌طور  ناخودآگاه پنجه‌های خود را جلوی صورتشان می‌گیرند. زمانی که گربه‌ای در این وضعیت می‌خوابد، یعنی در خواب عمیقی فرو رفته است و به‌هیچ عنوان علاقه‌ای به شنیدن صدای زنگ ساعت ندارد.

به هیچ عنوان مزاحم خواب گربه‌ای که چشمان خود را دست پوشانده  نشوید!

۸. خوابیدن گربه روی لبه، یعنی او حواسش به همه چیز هست

 گربه ها اغلب دوست دارند روی سطوح باریک بلند، مانند لبه کاناپه، نرده بالکن یا نرده راه پله بنشینند. از آنجا که آن‌ها عاشق ارتفاع هستند و در جاهای بلند، تعادل فوق‌العاده‌ای دارند، منطقی است که در زمان بیداری شما آن‌ها را در چنین حالتی ببینید. 

 اما دیدن گربه‌ای که در این وضعیت خوابیده است، واقعاً جای تعجب دارد. آن‌ها واقعاً چطور مطمئن هستند که از بالا سقوط نمی‌کنند؟ قطعاً این وضعیت، اصلاً وضعیت راحتی برای خواب نیست. گربه‌هایی که روی لبه می‌خوابند، اغلب پنجه های خود را در دو طرف آویزان می‌کنند. وقتی گربه‌ای در این حالت خوابیده است، یعنی می‌خواهد مراقب آنچه در اطرافش می‌گذرد باشد.

۹. اصرار گربه‌ها به خوابیدن در زاویه‌هایی که به نظر می‌رسد اصلاً راحت نیست

 گربه‌ها گاهی هم در زوایای کاملاً عجیب و غریبی قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد که در همان حالت هم می‌توانند بخوابند. معنی خیلی از آن‌ها را واقعا نمی‌شود فهمید. مطمئناً گربه شما بسیار انعطاف‌پذیر است و این حالت‌ها هم بسیار بامزه و سرگرم‌کننده هستند. پس بیایید وقتی دلیلی برای این نوع خوابیدن پیدا نمی‌کنیم، فکر کنیم که گاهی هم برای بامزه‌گی لازم است که آن‌ها در این حالت‌ها بخوابند!

۱۰. خوابیدن گربه در وضعیت نشسته، نشانه آماده‌باش او 

آدم‌ها معمولاً در حالت نشسته نمی‌خوابند، مگر اینکه بسیار خسته باشند. اما گربه‌ها خیلی مواقع در حالت نشسته، دم خود را دور پنجه هایشان می‌پیچند و می‌خوابند.

 این هم یکی دیگر از وضعیت‌های خوابیدن گربه‌ها است که  بیشتر حالت چرت زدن دارد. گربه شما احتمالاً فقط ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در این وضعیت می‌ماند. در این حالت، گربه مطمئن است که می‌تواند در هر لحظه‌ای که لازم باشد، از خواب بیدار شود.

۱۱. خوابیدن گربه‌تان روی شما، نشان‌دهنده رابطه نزدیک او با شماست

 وقتی گربه‌ای به تنهایی می‌خوابد، مشکلی در رابطه ندارد. اما اگر گربه‌ شما ترجیح می‌دهد روی شما بخوابد، می‌خواهد به شما نزدیک‌تر باشد . او در این حالت احساس راحتی بیشتری می‌کند و می‌تواند بدون گارد بخوابد.

 گربه‌ها معمولاً قسمت‌هایی از بدن، مانند پاها یا قفسه سینه را برای خواب انتخاب می‌کنند، چون این قسمت‌ها نسبت به دست‌های شما حرکت کمتری دارند و آن‌ها اصلاً دوست ندارند برای خواب‌شان مزاحمت ایجاد شود. این وضعیت خواب، نشانه مثبتی از سلامت رابطه شما با گربه‌تان است.

۱۲. وضعیت سوپرمن، یعنی گربه شما در خوابی عمیق است

 در این حالت خواب، گربه روی شکم خود دراز می‌کشد و پنجه‌هایش را به سمت جلو و عقب دراز می‌کند. این ژست درست مانند سوپرمن در حال پرواز است.  چنین حالتی برای خوابیدن به این معنی است که گربه شما احساس آرامش زیادی می‌کند. اگر گربه‌ای در این حالت خوابیده باشد، احتمالاً در خواب عمیقی خواهد بود.

۱۳. حالت خواب پوشیده، وضعیت مورد علاقه گربه‌ها 

 گربه‌ها اغلب دوست دارند زیر پتو، مبل، تخت‌خواب‌، داخل کشو و جاهای پوشیده و به طور کلی، در جاهای دنج با پوششی رویشان بخوابند. آن‌ها در این موقعیت‌ها احساس گرمی و راحتی می‌کنند و معمولاً از نظر امنیت خیالشان راحت است.

 گربه‌ها می‌توانند در زیر تخت، طوری در وسط قرار بگیرند که شما به هیچ روشی نتوانید آن‌ها را بیرون بیاورید. گربه‌ای که در خواب است، آسیب‌پذیرترین حالت ممکن را دارد، بنابراین زمانی که به‌طور جدی قصد خوابیدن داشته باشد، به دنبال امن‌ترین فضای ممکن می‌گردد.

۱۴. خوابیدن با گربه ای دیگر، یادآور خاطرات کودکی گربه‌ها

 وقتی بچه گربه‌ها به دنیا می‌آیند، با مادر و خواهر و برادران‌ خود به‌صورت‌ پشته‌ای در کنار هم می‌خوابند. این باعث می‌شود همه آن‌ها احساس امنیت کنند و در کنار هم گرم بمانند. آن‌ها در این حالت می‌توانند با خیال‌ راحت بخوابند.

بنابراین، آن‌ها معمولاً خاطرات خوبی از بودن در کنار گربه‌های دیگر موقع خواب دارند. و‌قتی گربه‌ها با هم می‌خوابند و شکم‌هایشان در معرض همدیگر است، یعنی از حضور هم احساس راحتی می‌کنند. اغلب، گربه‌هایی که از یک خانواده هستند، با هم می‌خوابند و این نشانه مثبتی در رابطه آن‌ها است.

شما ساعت‌های زیادی برای بررسی حالت‌های خواب گربه‌تان وقت دارید.  گربه‌ها معمولاً حدود ۷۰ درصد از زندگی خود را در خواب می‌گذرانند. با توجه به آنچه در بالا گفتیم، خواب آن‌ها ممکن است چرتی کوتاه یا خوابی عمیق و سنگین باشد. یکی از دلایل اصلی نیاز به خواب زیاد در گربه‌ها، هضم غذاهای سرشار از پروتئین است. این ساعت‌های طولانی خوابیدن، به شما فرصتی می‌دهد تا از انواع حالت‌های خواب گربه خود لذت ببرید.