نواختن موسیقی یکی از بهترین سرگرمی‌ها در طول روز است اما ممکن است برای شب گزینه مناسبی نباشد. موسیقی، هنری است که افراد واکنش‌های متفاوتی نسبت به آن دارند و باید به آن به‌طور ویژه توجه کرد. با توجه به همین واکنش‌ها باید تصمیم بگیرید که آیا گوش دادن به موسیقی قبل و یا هنگام خواب به کیفیت خواب شما کمک می‌کند یا باعث ایجاد اختلالات خواب می‌شود.

اثرات مثبت موسیقی روی مغز ما

1. موسیقی به حل مسئله کمک می‌کند

گوش دادن به موسیقی پس از مدتی هر دو نیمکره مغز را فعال می‌کند. به همین دلیل بسیاری از افراد در بحبوحه تصمیم‌گیری‌های حساس خود به موسیقی گوش می‌دهند. فعال شدن نیمکره راست مغز منجر به تفکر منطقی و فعال شدن نیمکره چپ به بروز خلاقیت در شرایط بحرانی می‌انجامد.

2. گوش دادن به موسیقی سطح سروتونین را افزایش می‌دهد

در زمان ناراحتی، موسیقی شما را شاد می‌کند. گوش دادن به نوای خوشایند، سطح سروتونین شما را افزایش می‌دهد و موجب شادی می‌شود.

3. با گوش دادن به موسیقی می‌توانید خاطرات خود را به یاد بیاورید

آیا برخی از اتفاقاتی که در گذشته رخ داده را فراموش کرده‌اید؟ باید به موسیقی گوش دهید تا آن خاطرات را به یاد آورید. هیپوکامپ بخشی از مغز است که به حافظه بلندمدت مرتبط است. وقتی به موسیقی، مخصوصاً موسیقی کلاسیک گوش می‌دهید، هیپوکامپ تحریک می‌شود و کمک می‌کند تا چیزهایی را که فراموش کرده‌اید، به خاطر بیاورید.

گوش دادن به موسیقی چه اثرات منفی می‌تواند داشته باشد؟

1. گوش دادن به موسیقی باعث یادآوری خاطرات می‌شود

گوش دادن به موسیقی ممکن است خاطراتی فراموش‌شده که مایل به یادآوری آن‌ها نیستید را برایتان زنده کند. این اتفاق به‌طور ویژه میان کسانی رایج است که به‌تازگی رابطه‌ای را تمام کرده و با گوش دادن به آهنگی عاشقانه خاطرات برایشان زنده می‌شود.

2. موسیقی می‌تواند عامل حواس‌پرتی باشد

وقتی با صدایی معادل 95 دسی‌بل به موسیقی گوش می‌دهید، حواس شما به‌طور کامل از اطرافتان پرت می‌شود.

دلایل گوش دادن به موسیقی هنگام خواب

برخی با گوش دادن به موسیقی به خوابی آرام فرو می‌روند و عده‌ای از سلامت این رفتار اطمینان ندارند. در ادامه سعی می‌کنیم جنبه مثبت و منفی گوش دادن به موسیقی در زمان خواب را بررسی کنیم. در ابتدا به جنبه‌های مثبت این رفتار می‌پردازیم.

1. موسیقی باعث شادی شما می‌شود

به‌طور خلاصه، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند موقع خواب به آهنگی گوش بدهند تا بتوانند بهتر بخوابند. واقعیت این است که آن‌ها انسان‌های غمگینی هستند یا دغدغه فکری زیادی دارند.

گوش دادن به موسیقی کلاسیک در زمان خواب، تولید سروتونین را تحریک می‌کند و با ترشح این ماده شیمایی در مغز، شما احساس شادی می‌کنید. بنابراین وقتی پلی لیست موردعلاقه‌ خود را پخش می‌کنید، با حس خوبی که به شما دست می‌دهد، می‌توانید انتظار خواب راحتی را داشته باشید.

2. موسیقی کیفیت خواب شما را افزایش می‌دهد

وقتی به موسیقی گوش می‌دهید، به دو دلیل می‌توانید بهتر بخوابید. دلیل اول این است که موسیقی باعث آرامش و راحتی خیال شما می‌شود. در چنین حالتی شما احساس شادی بیشتری می‌کنید. دلیل دوم را می‌توان عادت کردن بدن شما به موسیقی در صورت تداوم آن در مراحل آمادگی‌ قبل از خواب دانست که باعث خواب بهتر شما می‌شود.

3. موسیقی شما را آرام می‌کند

نواختن ساز یا گوش دادن به موسیقی، به‌خصوص موسیقی کلاسیک در هنگام خواب شما را آرام می‌کند. با موسیقی کلاسیک ذهن شما به گذشته سفر می‌کند. همچنین وقتی آهنگی را با 60 تا 80 ضرب در دقیقه گوش می‌دهید، از آنجا که این ضرباهنگ معادل ضرباهنگ قلب در هنگام استراحت است، به‌طور ناخودآگاه آرام می‌شوید. پس فقط کافی است چشم‌ها را ببندید و از گوش دادن به موسیقی لذت ببرید.

خطرات استفاده از هدفون هنگام خواب

با اینکه گوش دادن به موسیقی کلاسیک، کیفیت خواب کسانی که از اختلالات خواب رنج می‌برند را افزایش می‌دهد، اما معایبی هم دارد که باید آن را مدنظر قرار داد.

1. پیچیدن سیم دور گردن ممکن است باعث خفگی شود

یکی از خطرات گوش دادن به موسیقی هنگام خواب استفاده از هدفون سیمی است. موقع خواب احتمال غلت زدن شما بسیار زیاد است و در این حالت امکان دارد سیم به دور گردن شما بپیچد که اتفاقی بسیار خطرناک است. بنابراین برای گوش دادن به موسیقی در هنگام، حتماً از هدفون بی‌سیم استفاده کنید.

2. جریان خون کاهش می‌یابد

گوش مانند هر عضو دیگری برای ایفای نقش خود به خون نیاز دارد. بنابراین وقتی برای مدت‌زمانی طولانی از هدفون استفاده می‌کنید، جریان خون در گوش‌ها کم می‌شود و این مسئله به نوبه خود اثراتی منفی به دنبال دارد. برای اطمینان، شما می‌توانید با یک پزشک متخصص درباره استفاده از هدفون مشورت کنید. اگر در گوش خود احساس خارش دارید از متخصص گوش و حلق و بینی کمک بگیرید.

اگر هدفون سایز گوش شما نیست، از آن استفاده نکنید زیرا فشار مضاعفی به پوست داخل گوش شما وارد می‌کند.

3. احتمال تجمع جِرم یا موم گوش افزایش می‌یابد

جمع شدن موم داخل گوش امری طبیعی است که از گوش محافظت می‌کند و مانع ورود جسم خارجی به آن می‌شود. وقتی شما از هدفون استفاده می‌کنید، احتمال ایجاد جرم یا موم در گوش زیاد می‌شود و ممکن است برای پاک کردن آن نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشید.

روش‌های جایگزین برای گوش دادن به موسیقی هنگام خواب چیست؟ مزایای گوش دادن به موسیقی کلاسیک بر هیچ‌کس پوشیده نیست. اما آیا روش جایگزینی برای خوابِ بهتر به‌جز استفاده از گوشی و دستگاه پخش موسیقی وجود ندارد؟

تاثیر-موسیقی-بر-کیفیت-خوابچه موسیقی برای خواب مناسب است؟بیشتر بخوانید

تهیه هدفون مخصوص خواب

هدفون‌های مخصوصی هستند که می‌توانید آن‌ها را به‌قصد گوش دادن به موسیقی در زمان خواب تهیه کنید. این هدفون‌ها به‌نحوی طراحی شده‌اند که به هدبند متصل هستند. قرارگیری هدفون داخل هدبند کیفیت صدا را کاهش می‌دهد اما خطر پیچیده شدن سیم به دور گردن را از بین می‌رود.

گوش دادن به رادیو

تعدادی از برنامه‌های رادیویی هستند که برای شما لالایی پخش می‌کنند تا راحت‌تر به خواب بروید. با گوش دادن به رادیو، به‌خصوص وقتی تنها هستید راحت‌تر می‌خوابید.

بالشت‌های حاوی اسپیکر نیز برای گوش دادن به موسیقی هنگام خواب، گزینه‌های هیجان‌انگیزی به شمار می‌روند. آن‌ها دستگاهی شبیه به تشک برقی هستند که قابلیت پخش موزیک دارند و بدون اینکه گوش را مسدود کنند، موسیقی موردعلاقه شما را پخش می‌کنند.