کوآلا: 18 تا 22 ساعت خواب

کوآلا معولاً 18 تا 22 ساعت در روز می‌خوابد. کوآلاها اغلب شب‌ها فعالیت دارند و بقیه ساعات شبانه‌روز را می‌خوابند تا بدنشان زمان و انرژی کافی برای هضم غذا داشته باشد.

این جانوران کیسه‌دار دوست‌داشتنی اهل استرالیا به خاطر مشکل مزمن خواب‌آلودگی، رژیم غذایی نامناسبی دارند. شاخه‌های بلند درختان اکالیپتوس از کوآلاها در برابر شکارچیان محافظت و غذای آن‌ها را نیز تأمین می‌کند. از آنجایی که این برگ‌ها تقریباً هیچ ارزش غذایی ندارند، رقابت چندانی هم بر سر به دست آوردن آن‌ها وجود ندارد.

کوآلاها در طول چهار تا پنج ساعتی که بیدار هستند، اشتهای سیری‌ناپذیری دارند. آن‌ها نه‌تنها قادرند روزانه یک کیلو برگ اکالیپتوس بخورند، بلکه مقداری برگ داخل دهانشان ذخیره می‌کنند تا هر وقت بیدار شدند از آن تغذیه کنند.

تنبل: 10 تا 12 ساعت خواب

تنبل 10 تا 20 ساعت در روز می‌خوابد. البته تنبل‌هایی که در قفس نگهداری می‌شوند، بیشتر از تنبل‌های وحشی می‌خوابند. با توجه به نوع زندگی و ساعت‌های طولانی خوابیدن آن‌ها، اسم و رفتار این موجودات در باور عامه مترادف با مفهوم «تنبلی» است.

ساختار بدنی این حیوانات باعث می‌شود آن‌ها بتوانند از شاخه‌های درخت آویزان شوند و اکثر فعالیت‌های خود مانند وضع حمل، جفت‌گیری، تغذیه و خواب را در این حالت انجام دهند. اگر غذا فراهم باشد و تهدیدی از جانب شکارچی وجود نداشته باشد، تنبل‌ها به‌ندرت دلیلی برای ترک پناهگاهشان پیدا می‌کنند.

خفاش کوچک قهوه‌ای: 20 ساعت

خفاش کوچک قهوه‌ای تا 20 ساعت در روز می‌خوابد. این خفاش‌ها برای حفظ حداکثری انرژی خود می‌خوابند. آن‌ها در طول شب فعال هستند، بنابراین احتمال اینکه در طول روز آن‌ها را بیدار ببینید بعید است، اما هنگام شب هم چندان هشیار نیستند. این خفاش‌های کوچک قهوه‌ای ساعاتی پس از گرگ‌ومیش به شکار می‌پردازند و پس از آن به لانه برمی‌گردند تا دوباره بخوابند.

این خفاش‌ها می‌توانند هر شب به اندازه نصف وزن خود غذا بخورند و خفاش‌های مادر در طول هر شکار شبانه می‌توانند بیش از وزن بدنشان تغذیه کنند. خفاش‌های کوچک قهوه‌ای علاوه‌بر اینکه بیشتر طول روز را در خواب به سر می‌برند، در طول زمستان نیز می‌خوابند. این موجودات کوچک در حفظ جمعیت حشرات نقش مهمی دارند.

آرمادیلو: 16 تا 18 ساعت

آرمادیلوی غول‌پیکر 16 تا 18 ساعت در روز می‌خوابد. این موجودات صبح‌ها و عصرها به دنبال غذا می‌گردند و بقیه روز را می‌خوابند. لاک آرمادیلو آن را در مقابل تهدیدهای طبیعی حفظ می‌کند.

دانستنی‌های شگفت‌انگیز درباره خواب حیواناتدانستنی‌های شگفت‌انگیز درباره خواب حیواناتبیشتر بخوانید

این موجودات تنها، سوراخ‌هایی حفر می‌کنند تا بتوانند ساعات طولانی در آن به خواب روند. محققان به‌طور دقیق نمی‌دانند آرمادیلوها چند ساعت درون این حفره‌ها می‌خوابند، چون برخی بر این باورند که آن‌ها زمان زیادی را در آنجا صرف تغذیه می‌کنند. آرمادیلوها از حشرات و کرم‌ها به‌عنوان صبحانه استفاده می‌کنند.

ساریگ: 18 ساعت

ساریگ یا ساریغ امریکای شمالی که نوعی پستاندار شبیه موش است، 18 ساعت در طول روز می‌خوابد. ساریگ‌ها معمولاً درون حفره‌های موجود در تنه درختان به خواب می‌روند. مکانیسم دفاعی عجیب این حیوان باعث ایجاد اصطلاح «موش‌مردگی» شده که به معنای «تظاهر به مُردن» است. شما می‌توانید این حیوانات را در حال خواب، در حالیکه از دم خود آویزان شده‌اند ببینید.

مار پیتون: 18 ساعت

پیتون 18 ساعت در روز می‌خوابد. از آنجایی که پیتون‌ها با چشم‌ِ باز می‌خوابند، تشخیص زمان بیداری آن‌ها کار ساده‌ای نیست. سؤالات زیادی درباره خواب مارها وجود دارد که هنوز دانشمندان پاسخی برای آن‌ها پیدا نکرده‌اند. به‌عنوان مثال هنوز کسی نمی‌داند که آیا آن‌ها می‌توانند خواب ببینند یا نه.

خوابیدن با چشمان باز، مطالعه رفتار این موجودات را سخت کرده است. مارها روش دیگری نیز برای استراحت دارند که مشابه خواب زمستانی پستانداران و مختص خزندگان است. پیتون جزو تنبل‌ترین مارهاست که تا 18 ساعت در روز می‌خوابد و همانند دیگر جانورانی که در شب فعال هستند، شب‌ها به شکار می‌پردازد و پس از آن به‌جای امنی برای استراحت پناه می‌برد.

میمون جغدی: 17 ساعت

میمونِ شب  17 ساعت در روز می‌خوابد. این میمون‌ها شب‌ها بیرون می‌آیند و بیشتر وقت خود را در جنگل‌های بارانی استوایی امریکای مرکزی می‌گذرانند. چرخه فعالیت کوتاه این حیوان به فیزیولوژی آن مربوط است. دید در شب فوق‌العاده این میمون باعث شکار و بقای او می‌شود و همین ویژگی در طول روز برایش دردسرساز است . این میمون‌ها به خاطر ویژگی منحصربه‌فردی که دارند، به میمون جغدی معروف‌اند. به‌طورکلی میمون‌ها و نخستی‌سانان بسیار بیشتر از انسان‌ها می‌خوابند.

ببر: 17 ساعت

ببر 17 ساعت در طول روز می‌خوابد. او بعد از خوردن طعمه به خواب می‌رود و به‌محض بیدار شدن باز به دنبال غذا می‌گردد. به‌طورکلی، گربه‌سانان ساعت‌های زیادی را می‌خوابند، اما ببرها در این موضوع سرآمد هستند. آن‌ها شکارچیانی وحشی با بدنی عضلانی هستند و نیاز به انرژی زیادی دارند. این موجودات به‌تنهایی شکار می‌کنند و اگر شب ناموفقی داشته باشند، گرسنه می‌مانند. ببرها بیشتر شب‌ها به دنبال طعمه می‌روند.

موش حشره‌خوار درختی: 16 ساعت

موش حشره‌خوار درختی 16 ساعت در روز می‌خوابد. چرخه خواب این پستاندار که به موش کور شباهت دارد، شبیه به انسان است. به لطف آزمایش‌هایی که روی این موجودات در آزمایشگاه انجام شده، اطلاعات زیادی درباره روند خواب جوندگان در دسترس است، هرچند که این مسئله در مورد موش حشره‌خوار درختی اندکی متفاوت است. این جانور هرگز شب‌ها لانه‌ خود را ترک نمی‌کند.

سنجاب: 15 ساعت

سنجاب 15 ساعت در طول روز می‌خوابد. این موجودات عادت دارند غذا جمع کنند تا بتوانند در زمستان بخوابند. با این حال آن‌ها حتی قبل از فرارسیدن زمان خواب زمستانی خود نیز زیاد می‌خوابند. سنجاب‌ها لانه خود را برای خواب زمستانی تزیین می‌کنند و در این مدت فقط 12 تا 20 ساعت در هفته بیدار هستند.