دلفین: خوابیدن با یک‌ چشمِ باز

دلفین‌ها تمام عمر خود را در آب سپری می‌کنند، اما همانند بقیه پستانداران برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارند. سؤال اینجاست که این حیوان چطور می‌تواند در آب نفس بکشد و بخوابد؟

دلفین‌ها برای خوابیدن یک نیمکره از مغز خود را غیرفعال یا به عبارتی خاموش می‌کنند و چشم مربوط به آن نیمکره را نیز می‌بندند، با این حال نیمه دیگر فعال و آماده مقابله با هرگونه خطر احتمالی است. در این موقعیت آن‌ها روی سطح آب دراز می‌کشند.

نهنگ عنبر: حرکت‌های عجیب هنگام خواب

به نظر می‌رسد که وال‌ها و از جمله نهنگ عنبر نیز مانند دلفین‌ها، در هنگام خواب نیمی از مغزشان را غیرفعال می‌کنند. ممکن است این‌طور باشد، اما محققان به حقیقت شگفت‌انگیزی درباره عادت‌های خواب نهنگ عنبر دست یافته‌اند.

آن‌ها در تحقیقات خود به‌طور اتفاقی با گروهی از این حیوانات  مواجه شدند که به‌صورت افقی در سطح آب بالا و پایین می‌رفتند و در خواب عمیقی به سر می‌بردند. این وال‌ها با نزدیک شدن دانشمندان هیچ واکنشی از خود نشان ندادند و نسبت به حضور آن‌ها کاملاً بی‌اعتنا بودند تا اینکه با برخورد یک قایق به یکی از آن‌ها، همگی بیدار شدند و فرار کردند.

سمور دریایی: خوابیدن دسته‌جمعی

همه ما تصاویری دوست‌داشتنی از سمورهای دریایی را دیده‌ایم که هنگام خواب پنجه‌های یکدیگر  را نگه می‌دارند یا دسته‌جمعی بین جلبک‌های دریایی می‌خوابند تا از هم جدا نشوند. آن‌ها با قرار گرفتن در کنار هم، از یکدیگر محافظت می‌کنند. گاهی حتی ممکن است تعداد سمورها در این خواب‌های دسته‌جمعی به 100 عدد هم برسد.

فیل: 2 ساعت خواب منقطع

فیل‌ها فقط دو ساعت در روز آن‌هم به حالت ایستاده می‌خوابند. بزرگ‌ترین پستانداران روی خشکی حتی این دو ساعت را به‌طور پیوسته نمی‌خوابند و ممکن است آن را به دقایق مختلفی در طول روز تقسیم کنند. دلیل این رفتار احتمالاً نیاز به هوشیاری این حیوانات نسبت به شکارچیان حیات‌وحش است.

اگر فیلی دیدید که سر خود را به آرامی تکان می‌دهد، احتمالاً با یک خواب فیلی روبه‌رو شده‌اید. این قابلیت به فیل‌ها این امکان را می‌دهد که ایستاده بخوابند. البته فیل‌های باغ‌وحش به دلیل عدم نگرانی از حمله حیوانات درنده ساعت‌های بیشتری می‌خوابند.

عنکبوت: شبانه‌روزِ کمتر از 24 ساعت

اگرچه حیوانات به شکل‌های مختلفی استراحت می‌کنند، همه آن‌ها حتی باکتری‌ها تحت تأثیر چرخه زمانی 24 ساعته هستند که در اثر چرخش زمین ایجاد می‌شود. اما دانشمندان دریافته‌اند که انواع خاصی از عنکبوت‌ها که تارهای گوی‌شکل می‌تنند چنین رفتاری ندارند.

برای این عنکبوت‌ها شبانه‌روز چرخه‌ای 17، 18 یا 19 ساعته است. دانشمندان هنوز کاملاً مطمئن نیستند که عنکبوت‌ها با وجود این ساعتِ بدن متفاوت چطور می‌توانند زنده بمانند و خواب در این بی‌نظمی شبانه‌روزی چگونه امکان‌پذیر است.

کوآلا: 22 ساعت خواب برای هضم

یکی از دشواری‌های بررسی عادت‌های خوابیدن در حیوانات این است که نمی‌توان به‌راحتی فهمید که آن‌ها چه زمانی واقعاً خواب هستند. بررسی حیواناتی که در قفس زندگی می‌کنند به نسبت کار ساده‌تری است، اما در حیات‌وحش این بررسی دشواری‌هایی دارد.

خوابالوهای حیات‌وحش، از کوآلا تا ببر و مار پیتونخوابالوهای حیات‌وحش، از کوآلا تا ببر و مار پیتونبیشتر بخوانید

کوآلاهایی که در باغ‌وحش زندگی می‌کنند تا 22 ساعت در طول روز می‌خوابند. مقدار خواب در کوآلاهای وحشی  کمتر و حدود  14 ساعت در روز است. آن‌ها ساعاتی را نیز به استراحت اختصاص می‌دهند و بیشترین زمان برای خوابیدن خود را  صرف هضم برگ‌های اکالیپتوسی می‌کنند که در طول روز خورده‌اند.

شیر دریایی: 84 ساعت بی‌خوابی

شاید شما هم یکی از کسانی باشید که باور دارید این موجودات می‌توانند همه‌جا بخوابند. دانشمندان با شما هم‌عقیده‌اند. آن‌ها بارها خرناس‌های این حیوانات را در حالی که روی آب شناور بودند رصد کرده‌اند و می‌گویند شیرهای دریایی همه‌جا حتی در اقیانوس نیز می‌توانند بخوابند. 

شیرهای دریایی این قابلیت را دارند که ساعت‌های طولانی بیدار بمانند و به مدت 84 ساعت بدون استراحت شنا کنند.

قورباغه: ضدیخ گلوکزی

قورباغه‌ها موجوداتی خارق‌العاده‌اند. آن‌ها می‌توانند در هر محیطی فارغ از اینکه چقدر سرد یا گرم باشد دوام بیاورند. قورباغه‌ها نه‌تنها در زمستان مانند بیشتر حیوانات به خواب زمستانی فرو می‌روند، بلکه وقتی به حالت کمون می‌رسند نیز چیزی شبیه خواب تابستانی را تجربه می‌کنند تا بتوانند گرما و خشکی زیاد را تاب بیاورند.

قورباغه‌های آبزی، در زیر آب به خواب زمستانی می‌روند، اما قورباغه‌هایی که در جاهای سرد زندگی می‌کنند از گلوکز به‌عنوان ضد یخ استفاده می‌کنند تا ارگان‌های داخلی‌شان بر اثر سرما یخ نزند.با این حال هنوز اطلاعات دقیقی درباره خواب قورباغه‌ها در زمان‌هایی که آن‌ها فعال هستند در دسترس نیست.