اگرچه علاوه بر اندازه تخت، عوامل دیگری نیز مهم هستند، اما اندازه تخت عامل اصلی در راحتی خواب است، زیرا مستقیماً به عادت‌ها و ترجیحات شخصی افراد در هنگام خواب، مرتبط است.

به‌عنوان مثال، یکی از دلایلی که ممکن است یک زوج به تخت بزرگ‌تری نیاز داشته باشند این است که یکی از آن‌ها عادت دارد به‌صورت ضربدری بخوابد. عادت‌های خواب، نقش مهمی در تصمیم‌گیری برای اندازه تخت دارند.

برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها سراغ تخت کوچک‌تر نروید؛ راه‌های دیگری هم برای پس‌انداز کردن وجود دارد. این کار فقط باعث ایجاد استرس می‌شود، زیرا ممکن است مجبور شوید تشک‌های مختلفی را امتحان کنید، و یا حتی لازم باشد که تخت را کلاً عوض کنید، که این می‌تواند فرایندی خسته‌کننده و فرسایشی باشد.

علاوه بر این، باید فضای اتاق‌خواب خود را به‌خوبی بررسی کنید که ببینید آیا تخت خواب به‌راحتی در آنجا می‌شود. همچنین باید ببینید آیا پس از قرار دادن تخت در اتاق، می‌توانید همه درها را به‌راحتی باز و بسته کنید و آیا چیزهای دیگر، مانند مبلمان جدید را، می‌توانید به اتاق اضافه کنید یا نه.

اگر به سؤالات زیر فکر کنید، انتخاب تخت خواب با اندازه مناسب، برایتان بسیار آسان‌تر خواهد شد:

  • بعد از گذاشتن تخت چقدر فضای خالی باید باقی بماند که بتوان به‌راحتی در اتاق راه رفت؟
  • چگونه می‌توان تخت دونفره را طوری در اتاق‌خواب کوچک جا داد که اتاق خیلی تنگ و کوچک به نظر نرسد؟

Casper_CoupleSleepPositions_PostImage-3۱۵ وضعیت خواب زوج‌ها و معنای آنبیشتر بخوانید

بهترین سایز تشک برای دو نفر، چه سایزی است؟

اندازه‌های زیر معمولاً به‌صورت آنلاین و یا در فروشگاه‌های کالای خواب، یافت می‌شوند:

تویین و تویین ایکس آل

 بعد از سایز گهواره، سایز تویین معمولاً اولین سایز برای بچه‌های کوچک است که تا چندین سال برای آن‌ها مناسب خواهد بود.

این تخت‌ها با ابعاد ۱ متر در ۱ متر و ۹۰ سانتیمتر، برای کودکان تا دوران نوجوانی‌شان، مناسب هستند.

تخت تویین ایکس آل، با ابعاد کمی بزرگ‌تر، یعنی ۱ متر در ۲ متر، برای بچه‌های قدبلندتر مناسب است و معمولاً در فضاهای تنگ، مانند اتاق‌های خوابگاه، استفاده می‌شود.

فول دابل و فول دابل ایکس آل

 سایز فول (که به آن سایز دابل نیز می‌گویند) انتخاب خوبی برای افراد کوتاه‌قدتر است که نیاز ندارند طول تخت زیاد باشد. این تخت‌ها با ابعاد ۱ متر و ۴۰ سانتیمتر در ۲ متر، طولی برابر با تخت‌ تویین دارند، اما عرضشان کمی بیشتر است.

با این حال، فول ایکس آل (یا دابل ایکس آل) با ابعاد ۱ متر و ۴۰ سانتیمتر در ۲ متر، که حدود ۱۰ سانتیمتر از تخت‌های معمولی بزرگ‌تر است، فضای بیشتری را برای دراز کردن پاها به شما می‌دهد.

تخت فول ایکس آل برای زوج‌هایی که یکی یا هردوی آن‌ها قدبلندی دارند (و به فضای بیشتری برای دراز کردن پاهایشان نیاز دارند)، گزینه خوبی است. آن‌ها ممکن است به عرض بیشتری که تخت کوئین می‌تواند در اختیارشان قرار دهد، نیاز نداشته باشند.

 این اندازه تخت همچنین برای زوج‌هایی مناسب است که دوست دارند در آغوش هم بخوابند و موقع خواب نیازی به فضای شخصی زیادی ندارند.

سایز کوئین معمولی

این تخت رایج‌ترین ابعاد تخت در جهان است که برای خوابیدن دو نفر، به‌اندازه کافی بزرگ است و فضای کافی برای جابجایی آن‌ها دارد. از طرفی هم، زوجی که روی این تخت می‌خوابند، به‌اندازه کافی به هم نزدیک هستند که بتوانند در آغوش هم بخوابند.

ابعاد تخت کوئین معمولی، 1 متر و ۵۰ سانتیمتر در ۲ متر است، و فضای کافی برای خوابیدن بچه‌ها و حیوانات خانگی هم دارد.

تخت‌های کوئین معمولی، برای اتاق‌ مهمان و اتاق‌خواب نوجوانان، گزینه مناسبی هستند.

اگرچه سایز کوئین چندان بزرگ نیست، اما باز هم اتاق باید آن‌قدر بزرگ باشد که بعد از گذاشتن تخت، فضای کافی برای رفت‌وآمد باقی بماند، به‌ویژه اگر قرار باشد دو نفر از آن استفاده کنند.

کوئین المپیک

هر‌چند استفاده از تخت‌هایی با این ابعاد چندان رایج نیست، اما برخی افراد به دنبال این سایز هستند.تخت کوئین المپیک به خاطر ابعاد بزرگ آن‌که ۲ متر در ۱ متر و ۷۰ سانتیمتر است، فضای بیشتری برای دراز کردن پاها فراهم می‌کند.

این تخت برای زوج‌های قدبلندتر نیز که نیاز به فضای عرضی بیشتری دارند، گزینه بسیار خوبی است.

تخت کوئین المپیک برای اتاق‌هایی مناسب است که طول آن‌ها بیشتر از عرضشان باشد. همچنین، برای حیوانات خانگی هم که دوست دارند روی تخت بخوابند، فضای کافی را فراهم می‌کند.

مزایا و معایب خوابیدن حیوان خانگی در کنار شما مزایا و معایب خوابیدن حیوان خانگی در کنار شمابیشتر بخوانید

کوئین کالیفرنیا

ابعاد کوئین کالیفرنیا هم که چندان رایج نیست، برای زوج‌هایی که به فضای اضافی برای جابجایی نیاز دارند، اما از نظر قدی، نیازی به فضای اضافی برای پاهایشان ندارند، گزینه مناسبی است.

ابعاد این تخت حدوداً ۲ متر و ۲۰ سانتیمتر در ۱ متر و ۵۰ سانتیمتر است، که فضای شخصی مناسبی را موقع خواب، برای زوج‌ها فراهم می‌کند.

 تخت کوئین کالیفرنیا آن‌قدر بزرگ هست که کودکان نیز بتوانند روی آن، در کنار پدر و مادر خود بخوابند.

سایز کینگ معمولی و کینگ اسپلیت

سایز کینگ معمولی، بعد از سایز کوئین، بیشترین طرفدار را دارد.

این ابعاد تخت، فضای لازم را برای داشتن خوابی آرام و راحت فراهم می‌کند. این تخت همچنین به زوج امکان می‌دهد موقع خواب به‌راحتی جابجا شوند و در وضعیت‌های راحتی بخوابند.

ابعاد تخت کینگ یک متر و 90 سانتیمتر در ۲ متر است، که تقریباً به‌اندازه دو تخت ایکس آل دونفره در کنار هم است.

 این تخت، مدل تاشو هم دارد که می‌توان از آن در اتاق‌های کوچک‌تر نیز استفاده کرد. از این تخت می‌توان در خانه‌هایی با اتاق‌خواب‌های بزرگ‌ استفاده کرد. این ابعاد تخت برای زوج‌هایی هم که اغلب با فرزندشان در تخت می‌خوابند، گزینه مناسبی است.

در این تخت، به‌راحتی می‌توانید تلویزیون تماشا کنید و یا کتاب بخوانید. این تخت فضای بسیار خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهد، که می‌توانید از آن استفاده‌های زیادی ببرید.

کینگ کالیفرنیا

اگر به دنبال تختی با بزرگ‌ترین ابعاد ممکن هستید، تخت خواب کینگ کالیفرنیا مناسب شماست.

این تخت با ابعاد ۱ متر و ۸5 سانتیمتر در ۲ متر و ۱5 سانتیمتر، مناسب کسانی است که طول بیشتر برایشان مهم‌تر از عرض است.

پهنای این تخت ۱۵ سانتیمتر بیشتر از تخت کوئین است و فضای کافی را برای راحت خوابیدن، و یا نزدیک و در آغوش هم خوابیدن زوج‌ها، فراهم می‌کند.

این اندازه تخت برای زوج‌ها بسیار مناسب است و حتی بچه‌ها یا حیوانات خانگی‌شان هم می‌توانند بدون این‌که فضا را تنگ کنند، در کنار آن‌ها بخوابند. روی این تخت، سه نفر هم می‌توانند به‌راحتی بخوابند!

تشک‌های ضربه‌گیر برای زوج‌ها

قابلیت ضربه‌گیری، یکی دیگر از عوامل مهمی است که زوج‌ها باید هنگام انتخاب تخت و تشک در نظر بگیرند، زیرا اگر تشک ضربه را نگیرد، وقتی یکی از زوج‌ها موقع خواب، روی تخت جابجا می‌شود، این می‌تواند برای دیگری بسیار آزاردهنده باشد.

در صورت عدم قابلیت ضربه‌گیری تشک، اگر خواب سبکی داشته باشید، در تمام طول شب احساس خواهید کرد که همسرتان دائماً در حال چرخ زدن است.

تشک مناسب برای زوج‌ها باید حداکثر ضربه‌گیری را داشته باشد. بسیاری از تشک‌های جدید به‌خوبی این مشکل را برطرف می‌کنند. این تشک‌ها همچنین باعث می‌شوند که موقع خواب کمتر حرکت کنید.

 مزایای استفاده از تخت و تشک خوب برای زوج‌ها

 داشتن تخت و تشک خوب برای زوج‌ها، فواید زیادی دارد. برخی از این فواید عبارتند از:

 خوابی کافی و آرام

 داشتن تختی با ابعاد مناسب و تشکی که قدرت ضربه‌گیری خوبی دارد، از جمله عواملی است که شرایط خواب آرام و انرژی‌بخش را برای زوج‌ها فراهم می‌کند.

خواب خوب و کافی، برای زوج سلامتی به همراه دارد، زیرا خواب خوب باعث جلوگیری از استرس می‌شود، که همین مسئله در سلامتی نقش مهمی دارد. قدرت ضربه‌گیری تشک باعث می‌شود به خاطر حرکت همسرتان موقع خواب، مرتباً در طول شب ‌بیدار نشوید.

رابطه جنسی بهتر

هیچ‌چیز بدتر از این نیست که مجبور شوید برای داشتن رابطه جنسی با شریک زندگی خود از مبل‌ها استفاده کنید، فقط به این دلیل که اندازه تختتان مناسب نیست.

یک تخت خوب باید ویژگی‌هایی داشته باشد که به داشتن رابطه جنسی بهتر کمک کند. نداشتن امکان رابطه جنسی قبل از خواب یا صبح‌ها موقع بیدار شدن، می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد!

تاثیر رنگ اتاق خواب بر سکسرنگ اتاق خواب چه تاثیری بر رابطه جنسی دارد؟بیشتر بخوانید

جلوگیری از کمردرد

گاهی، تشک‌های بسیار کوچک ممکن است شما را مجبور به خوابیدن در وضعیت‌های غیرعادی کنند، که این می‌تواند باعث کمردرد شود.

 البته بسیاری از عوامل دیگر نیز هستند که می‌توانند باعث این نوع مشکلات شوند، اما تشک نامناسب از عوامل مهمی است که معمولاً نادیده گرفته می‌شود.

راه‌هایی برای جا دادن تخت‌های بزرگ در اتاق‌های کوچک

اگر زوج هستید، مطمئناً به تخت بزرگ نیاز دارید، اما اتاق‌خواب شما ممکن است جای کافی برای گذاشتن تخت نداشته باشد. از راه‌های زیر می‌توانید برای گذاشتن تختتان در اتاق، فضای بیشتری ایجاد کنید:

به اتاق نظم بدهید: از هر سانتیمتر از فضای کمدها برای صرفه‌جویی در فضا استفاده کنید تا بتوانید برای تخت بزرگ را در اتاق‌خواب جا بدهید.

کمد را از اتاق خارج کنید: کمد را می‌توانید از اتاق بیرون ببرید و به‌جای آن از فضای زیر تخت استفاده کنید و یا به‌جای تخت معمولی، تختی بگیرید که کشو و یا فضایی برای گذاشتن وسایل داشته باشد.

درها را با پرده جایگزین کنید: برای صرفه‌جویی در فضا می‌توانید در اتاق‌خواب را با پرده جایگزین کنید. پرده پارچه‌ای ضخیم نیز می‌تواند با گرفتن جای کمتر، حریم خصوصی لازم را ایجاد کند، و جلوی صدا را بگیرد.

بهترین اندازه تخت برای زوج‌ها: مدل ایده‌آلی وجود ندارد

 مانند بسیاری از چیزها، هیچ اندازه تخت ایده‌آلی وجود ندارد که مناسب همه باشد، زیرا این موضوعی بسیار شخصی است.

این مسئله نه‌تنها به سلیقه مربوط است، بلکه موضوع فضا نیز در آن اهمیت دارد، بنابراین گزینه‌های زیادی برای بررسی و انتخاب وجود دارد.

به‌طور خلاصه، شما باید تشک و تختی را متناسب با قدتان، و عادت‌هایتان در هنگام خواب، انتخاب کنید. کمی هزینه بیشتر می‌تواند خوابی راحت و آرام را تضمین کند.