احتمالاً نام نویز یا صدای سفید را شنیده باشید. اما این تنها نویزی نیست که می‌تواند به داشتن خوابی راحت‌تر کمک کند. سایر رنگ نویزها، مانند نویز صورتی نیز می‌توانند برای حل مشکلات مربوط به خوابیدن و افزایش کیفیت خواب، مفید باشند.

در ادامه به ویژگی‌های نویز صورتی، و تفاوت آن با رنگ نویزهای دیگر می‌پردازیم. همچنین خواهیم گفت که نویز صورتی چطور می‌تواند به شما کمک کند خواب راحت‌تری داشته باشید.

نویز صورتی چیست؟

 رنگ نویز با توجه به انرژی سیگنال صوتی تعیین می‌شود و تعیین آن به نحوه توزیع انرژی در فرکانس‌های مختلف یا سرعت صوت بستگی دارد.

نویز صورتی دربرگیرنده تمام فرکانس‌هایی است که می‌توانیم بشنویم، اما انرژی در بین همه آن فرکانس‌ها، یکسان نیست و در فرکانس‌های پایین‌تر، انرژی، شدت بیشتری دارد که صدایی عمیق ایجاد می‌کند.

صداهایی که کمک می‌کنند بتوانیم راحت‌تر بخوابیم، به‌عنوان نویزهای خواب‌آور شناخته می‌شوند. این نویزها را می‌توانیم از کامپیوتر، موبایل، و یا دستگاه پخش نویز، مانند دستگاه پخش نویز سفید، گوش کنیم.

در گوش انسان، نویز صورتی «تخت» یا «یکنواخت» به نظر می‌رسد اما طبیعت پر از نویز صورتی است، از جمله در صدای:

 • خش‌خش برگ‌ها
 • بارش باران
 • وزش باد
 • ضربان قلب

آیا نویز صورتی می‌تواند کمک کند خواب بهتری داشته باشیم؟

از آنجایی که مغز در هنگام خواب نیز همچنان صداها را پردازش می‌کند، بنابراین، صداهای مختلف می‌توانند روی کیفیت خواب ما تأثیر بگذارند.

برخی صداها، مانند بوق ماشین‌ها و پارس سگ‌ها می‌توانند مغز ما را تحریک، و خوابمان را مختل کنند. بعضی صداهای دیگری می‌توانند مغزمان را آرام کنند و باعث شوند خواب راحت‌تری داشته باشیم.

صداهایی که کمک می‌کنند بتوانیم راحت‌تر بخوابیم، به‌عنوان نویزهای خواب‌آور شناخته می‌شوند. این نویزها را می‌توانیم از کامپیوتر، موبایل، و یا دستگاه پخش نویز، مانند دستگاه پخش نویز سفید، گوش کنیم.

نویز صورتی به میزان بالایی می‌تواند در داشتن خواب راحت‌تر، به ما کمک کند. در یک تحقیق که نتایج آن در سال ۲۰۱۲ در مجله Journal of Theoretical Biology Trusted Source  منتشر شد، محققان دریافتند که نویز صورتی میزان امواج مغزی را کاهش می‌دهد که باعث می‌شود خواب یکنواخت و راحت‌تری داشته باشیم.

 تحقیق دیگری در سال ۲۰۱۷ نیز که در Frontiers in Human Neuroscience  منتشر شد، نشان داد رابطه مثبتی بین نویز صورتی و خواب عمیق وجود دارد. خواب عمیق تأثیر مثبتی بر حافظه دارد و باعث می‌شود صبح‌ها سرحال‌تر از خواب بیدار شویم.

با این حال، تحقیقات علمی زیادی در مورد نویز صورتی وجود ندارد و تاکنون شواهد بیشتری در مورد فواید نویز سفید برای خواب ارائه شده است. برای درک اینکه نویز صورتی چقدر می‌تواند تأثیر مثبتی بر کیفیت، و مدت‌زمان خواب بگذارد، به تحقیقات بیشتری نیاز است.

نویز صورتی چه تفاوت‌هایی با سایر نویزهای رنگی دارد؟

نویزهای رنگی مختلفی وجود دارند. رنگ این نویزها همان‌طور که گفتیم به‌شدت و نحوه توزیع انرژی بستگی دارد.

نویزهای رنگی

نویز صورتی

نویز صورتی عمیق‌تر از نویز سفید است. این نویز مانند نویز سفید با صدای بأس است. با این حال، در مقایسه با نویز قهوه‌ای، نویز صورتی آن‌قدرها عمیق نیست.

تأثیر زنگ هشدار بر توانایی‌های روزانه فردتأثیر زنگ هشدار یا آلارم بر توانایی‌های روزانه فردبیشتر بخوانید

نویز سفید

نویز سفید تمام فرکانس‌های قابل‌شنیدن را در‌بر می‌گیرد. در نویز سفید، انرژی به‌طور مساوی در بین این فرکانس‌ها توزیع می‌شود، برخلاف نحوه توزیع انرژی در نویز صورتی که در فرکانس‌های مختلف، متفاوت است.

 توزیع برابر انرژی، صدای زمزمه یکنواختی ایجاد می‌کند. نمونه‌های از وسایلی که نویز سفید تولید می‌کنند، عبارتند از:

 • پنکه
 • رادیو یا تلویزیون
 • رادیاتور
 • دستگاه تهویه

 از آنجایی که نویز سفید دربرگیرنده تمام فرکانس‌ها با شدت یکسان است، می‌تواند جلوی شنیده شدن نویز‌های شدیدتر را که مغز را تحریک می‌کنند، بگیرد. به همین دلیل است که اغلب برای حل مشکلات و اختلالات مربوط به خواب، مانند مشکل بی‌خوابی، استفاده از آن توصیه می‌شود.

نویز قهوه‌ای

نویز قهوه‌ای که با عنوان نویز قرمز نیز شناخته می‌شود، در فرکانس‌های پایین‌تر انرژی بیشتری دارد، و این باعث می‌شود که عمیق‌تر از نویز صورتی و سفید باشد. اگرچه نویز قهوه‌ای عمیق‌تر از نویز سفید است، اما هردوی آن‌ها یکسان به گوش انسان می‌رسند.

تحقیقات جدی و کافی برای اثبات اثربخشی نویز قهوه‌ای روی داشتن خواب راحت‌تر وجود ندارد. اما بر اساس شواهدی که تاکنون به‌دست‌آمده، عمق صدای قهوه‌ای می‌تواند باعث خواب راحت‌تر و آرامش شود.

 نمونه‌هایی از نویز قهوه‌ای عبارتند از:

 • صدای غرش کم
 • آبشارهای پر شدت
 • رعدوبرق

هر‌چند نویز صورتی می‌تواند به خواب راحت‌تر کمک کند، اما راه‌حل معجزه‌آسایی نیست و در کنار آن، دنبال کردن یک سری عادت‌ها، همچنان برای داشتن خواب راحت و با کیفیت، مهم است.

 نویز سیاه

 نویز سیاه اصطلاحی غیررسمی است که برای توصیف نبود نویز استفاده می‌شود و به سکوت کامل، و یا سکوت به همراه نویزهایی پراکنده اشاره دارد.

اگرچه دستیابی به سکوت کامل ممکن است دشوار باشد، اما می‌تواند کمک کند شب‌ها راحت‌تر بخوابیم. برخی از افراد زمانی که سروصدای کمی وجود دارد، احساس آرامش بیشتری می‌کنند.

چگونه تأثیر نویز صورتی را روی خواب خود امتحان کنیم؟

با استفاده از کامپیوتر یا موبایل می‌توان نویز صورتی را موقع خواب پخش کرد. همچنین می‌توان موسیقی‌هایی با نویز صورتی را به‌صورت آنلاین پیدا کرد.

نرم‌افزارهایی در گوشی‌های هوشمند نیز، مانند NoiseZ، نویز‌های رنگی مختلف را در خود دارند.

برخی از دستگاه‌های پخش نویز هم هستند که نویز صورتی را پخش می‌کنند. قبل از خرید دستگاه، حتماً مطمئن شوید که آن دستگاه نویزهای موردنظر شما را پخش می‌کند.

بهترین راه برای استفاده از نویز صورتی به ترجیحات شخصی بستگی دارد. به‌عنوان مثال، ممکن است کسی ترجیح دهد به‌جای استفاده از هدفون، نویز را به‌طور مستقیم از دستگاه پخش نویز گوش کند. برخی دیگر ممکن است استفاده از هدفون یا پخش نویز از طریق کامپیوتر را ترجیح دهند.

همچنین ممکن است لازم باشد میزان صدا را آزمایش کنیم تا ببینیم چه درجه‌ای از صدا برای ما مناسب است.

هر‌چند نویز صورتی می‌تواند به خواب راحت‌تر کمک کند، اما راه‌حل معجزه‌آسایی نیست و در کنار آن، دنبال کردن یک سری عادت‌ها، همچنان برای داشتن خواب راحت و با کیفیت، مهم است.

 • برنامه مشخصی برای خوابیدن داشته باشید. هر روز در ساعت خاصی بخوابید و از خواب بیدار شوید، حتی در روزهای تعطیل.
 • قبل از خواب از خوردن و نوشیدن چیزهایی که می‌توانند مغز را تحریک کنند، خودداری کنید. نیکوتین و کافئین می‌توانند شما را چندین ساعت بیدار نگه دارند. الکل هم ساعت بیولوژیک بدن را مختل می‌کند و باعث پایین آمدن کیفیت خواب می‌شود.
 • برای خواب بهتر به‌طور منظم ورزش کنید. فعالیت بدنی در طول روز باعث می‌شود هنگام شب احساس خستگی کنید و راحت‌تر بخوابید. از انجام ورزش‌های سنگین، چند ساعت قبل از خواب، خودداری کنید.

نویز سفید چیستنویز سفید چیست و چطور کیفیت خواب را افزایش می‌دهد؟بیشتر بخوانید

 • خواب‌های کوتاه در طول روز را محدود کنید. خواب‌های کوتاه جسته‌وگریخته، می‌تواند برنامه خواب شما را مختل کند. اگر هنگام روز نیاز به استراحت دارید، فقط به مدت ۳۰ دقیقه یا کمتر بخوابید.
 • به غذا خوردنتان دقت کنید. از خوردن وعده‌های غذایی حجیم چند ساعت قبل از خواب خودداری کنید. اگر گرسنه هستید، میان وعده‌ای سبک، مانند موز یا نان تست بخورید.
 • برنامه روتینی قبل از خواب داشته باشید. ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خواب، فعالیت‌هایی آرامش‌بخش انجام دهید. مطالعه، مدیتیشن و حرکات کششی می‌تواند بدن و مغز شما را آرام کند.
 • چراغ‌ها را خاموش کنید. نورهای مصنوعی، ملاتونین را از بین می‌برند و مغز را تحریک می‌کنند. یک ساعت قبل از خواب، لامپ‌ها را خاموش کرده، و از کار کردن با گوشی موبایل و تماشای تلویزیون خودداری کنید.