در این مقاله، نگاهی خواهیم داشت به اینکه چگونه موسیقی می‌تواند به شما کمک کند بهتر بخوابید، بهترین موسیقی‌ها برای گوش دادن قبل از خواب، کدام‌ها هستند و این که گوش دادن به موسیقی چه فواید دیگری برای سلامتی دارد.

بهترین موسیقی آرامش بخش برای خواب

 محققان دریافته‌اند که ذهن انسان می‌تواند با ملودی‌هایی که ضرباهنگ آنها ۶۰ بیت در دقیقه است، هماهنگ شود. این هماهنگی باعث ایجاد امواج مغزی آلفا می‌شود. این امواج زمانی هم که فرد در وضعیت خودآگاه استراحت می‌کند، در مغز وجود دارند. برای راحت‌تر خوابیدن باید حداقل ۴۵ دقیقه به موسیقی گوش کرد.

آنها همچنین دریافتند که کدام ژانرها و سازهای موسیقی بیشترین تاثیر را در کاهش استرس و تقویت آرامش دارند که عبارتند از سازهای بومی آمریکایی، سلتیک، زهی هندی، طبل و فلوت. محققین همچنین متوجه شدند که صداهای طبیعت، رعد و برق و باران در ترکیب با ژانرهایی مانند جاز و کلاسیک برای داشتن خواب راحت‌تر، مفید هستند.

گوش دادن به موسیقی باعث کاهش سطح هورمون استرس، یعنی کورتیزول، در بیمارانی می‌شود که قرار است جراحی شوند.

مزایای گوش دادن به ملودی برای خواب

کاهش استرس و اضطراب

اضطراب و استرس معمولا در زمان‌هایی نامناسب، از جمله در زمان خواب، به سراغ آدم می‌آیند.  افکار پریشان می‌توانند باعث بی‌خوابی شوند و موسیقی با کاهش استرس کمک می‌کند که خواب راحت‌تری داشته باشید.

تحقیقی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که گوش دادن به موسیقی باعث کاهش سطح هورمون استرس، یعنی کورتیزول، در بیمارانی می‌شود که قرار است جراحی شوند.

تسکین درد

دردها از عوامل اصلی اختلال خواب هستند، به خصوص در شرایطی جدی مانند فیبرومیالژیا Fibromyalgia  (یک سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمن است که با درد در سطح گسترده) به طور جدی مانع خواب آرام فرد می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند درد را کاهش دهد و کمک کند که فرد خواب راحت‌تری داشته باشد.

تاثیر-موسیقی-بر-کیفیت-خوابچه موسیقی برای خواب مناسب است؟بیشتر بخوانید

 در تحقیقی در سال ۲۰۱۳، محققان برای افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا تشخیص داده شده بودند،  از موسیقی‌درمانی استفاده کردند. آنها دریافتند که پس از چهار هفته تحت درمان قرار گرفتن با موسیقی، درد و افسردگی در شرکت‌کنندگان در تحقیق به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

ژانرهای محبوب موسیقی برای خواب

آیا ژانرهای خاصی وجود دارد که بتوان آنها را به عنوان ژانر محبوب برای خواب، در نظر گرفت؟  »موسیقی‌های مناسب» برای استراحت، کدام‌ها هستند؟

 موسیقی کلاسیک

وقتی صحبت از  موسیقی خواب می‌شود، موسیقی کلاسیک اولین چیزی است که ممکن است به ذهن برسد. با این حال، برخی از آهنگ‌های کلاسیک دارای تمپوی سریع و ریتمیک هستند که می‌تواند آرامش را با اختلال مواجه کند.

به همین دلیل، باید موسیقی‌هایی با ریتم ملایم‌تر انتخاب کرد. به عنوان مثال، آهنگ‌ها و سمفونی‌هایی که در آن‌ها پیانو ساز اصلی است، برای این منظور بهتر هستند.

کلاسیک معاصر

همین مساله در مورد موسیقی کلاسیک معاصر نیز صدق می‌کند، که معمولاً ریتم ملایم و روانی دارد. این نوع موسیقی، فراز و نشیب‌های زیادی ندارد و ملایم بودن ریتم آن باعث می‌شود گزینه خوبی برای گوش دادن قبل از خواب باشد.

موسیقی چیل اوت و فضا

موسیقی چیل اوت یا آرامش‌بخش، می‌تواند ترکیبی از ژانرها، از جمله بلوز، جاز و پاپ باشد. ایده اصلی پشت این آهنگ‌ها ایجاد فضایی است که در آن بیش از حد به اتفاقات روزمره فکر نکنید.

مساله این است: تنها چیزی که شنیدن این موسیقی باید ایجاد کند این است که بدون هیچ فکر خاصی به سقف خیره شوید و به شبی عالی با خوابی عمیق و آرام فکر کنید.

موسیقی جهان

همانطور که از نام آن پیداست، موسیقی جهان، طیف گسترده ای از سبک‌های مختلف را در‌بر می‌گیرد و شامل هنرمندان و انواع گوناگون موسیقی است.

اگر به دنبال چیزی هستید که به شما کمک کند راحت‌تر به خواب بروید، آهنگ های آرامش بخش و خنثی را با ریتم ملایم، پیدا کنید.

مزایا و خطرات گوش دادن به موسیقی هنگام خوابمزایا و خطرات گوش دادن به موسیقی هنگام خواببیشتر بخوانید

 موسیقی مدیتیشن و صداهای طبیعت

این یکی از ژانرهای بسیار محبوب برای «خواب» است. ملودی های مدیتیشن با این هدف ساخته می‌شوند که به داشتن حس آرامش کمک کنند..  صداهای طبیعت نیز آرامش بخش هستند و به شما کمک می‌کنند تا سریع‌تر به آرامش برسید و خواب راحت‌تری داشته باشید.

دیگر فواید موسیقی برای سلامتی

علاوه بر ایجاد آرامش، موسیقی مزایای دیگری نیز دارد.

تقویت سیستم ایمنی بدن

موسیقی خطر ابتلا به بیماری‌ها را کاهش می‌دهد. در سال ۱۹۹۸ تحقیقی روی تاثیر موسیقی بر سیستم ایمنی بدن انجام شد. محققان نحوه تأثیر ملودی‌ها بر سطوح آنتی بادی IgA را بررسی کردند و دریافتند که سطح IgA در شرکت کنندگانی که به موسیقی گوش می‌دادند، افزایش پیدا می‌کرد.

تقویت حافظه

از آنجایی که آهنگ‌های خاصی، یادآور خاطرات خوبی هستند، محققان بررسی کردند که آیا موسیقی می‌تواند به افرادی که حافظه خود را از دست می‌دهند، کمک کند. در تحقیقی که روی گروهی از بیماران که دچار زوال عقل بودند، انجام شد، آواز خواندن و گوش دادن به موسیقی باعث بهتر شدن خلق و خو و بهبود قدرت حافظه آنان شد. آنها به این نتیجه رسیدند که موسیقی می‌تواند برای کاهش علائم زوال عقل مفید باشد.

ورزش

آیا تا به حال موقع ورزش به موسیقی گوش می‌کنید، متوجه هیجان بیشتر در خودتان شده‌اید؟  طبق تحقیقات، موسیقی شاد می‌تواند به شما کمک کند تا تمرین بهتری داشته باشید. تحقیقی در سال ۲۰۰۹ نشان داد که موسیقی انگیزشی، سطح استقامت را بالاتر می‌برد.

sleepقبل از خواب ورزش کنیم بهتر می‌خوابیم؟بیشتر بخوانید

 آیا موسیقی می تواند شما را در چند ثانیه به خواب ببرد؟

قبلاً  اشاره کردیم که برخی از محققان می‌گویند برای راحت‌تر خوابیدن باید حداقل ۴۵ دقیقه به موسیقی گوش دهید. اما بسیاری از افراد، چنین زمانی را ندارند و به دنبال آهنگ‌هایی هستند که به آنها کمک کنند سریع‌تر به خواب بروند.

طی تحقیقی، دانشمندان علوم اعصاب در بریتانیا دریافتند که آهنگ ۸ دقیقه‌ای Weightlessاز مارکونی یونیون، استرس را تا ۶۵ درصد در شرکت‌کنندگان کاهش می‌داد و همچنین باعث افت ۳۵ درصدی در وضعیت فیزیولوژیکی آنها می‌شد. در واقع شرکت کنندگان با گوش کردن به این آهنگ، آنقدر خواب آلود می‌شدند که به آنها توصیه می‌شد موقع رانندگی به آن گوش ندهند.

زمانی که نوزادان در رحم مادر هستند، به نویز سفید عادت می‌کنند؛ بنابراین، بعد از تولد، نویز سفید برای آنها آشنا و آرام‌بخش است.

آیا موسیقی می‌تواند ذهن شما را عوض کند؟

موسیقی خوب می‌تواند به شکل‌های مختلف حال انسان را بهتر کند. تحقیقات نشان می‌دهد که ملودی‌ها باعث ترشح دوپامین (ماده شیمیایی شادی‌آور) در مغز می‌شوند. علاوه بر این، آهنگ‌های مثبت و نشاط‌آور، باعث افزایش روحیه می‌شوند و آهنگ‌های نوستالژیک نیز ممکن است شما را به دوران شادی که در نوجوانی داشته‌اید، ببرند.

 موسیقی چه تاثیری روی خواب نوزادان دارد؟

صداها و ملودی‌های آرامش‌بخش، به ویژه لالایی‌ها، نوزادان را آرام می‌کنند و به خواب راحت‌تر آنها کمک می‌کنند. علاوه بر لالایی، استفاده از نویز سفید هم برای خواب نوزاد مفید است.

زمانی که نوزادان در رحم مادر هستند، به نویز سفید عادت می‌کنند؛ بنابراین، بعد از تولد، نویز سفید برای آنها آشنا و آرام‌بخش است. در تحقیقی که در سال ۱۹۹۰ انجام شد، ۸۰ درصد از نوزادان شرکت‌کننده در عرض پنج دقیقه پس از گوش دادن به نویز سفید به خواب رفتند. کمک به کودک برای راحت‌تر به خواب رفتن مهم است، اما بسیاری از پدر و مادر‌ها به دنبال راه‌هایی هستند که کودک‌شان مدت زمان طولانی‌تری بخوابد تا  آنها هم بتوانند کمی بیشتر چشم روی هم بگذارند.

 

هنگامی که نوزادان استراحت می‌کنند، مغزشان مرتبا بین مراحل خواب عمیق و سبک در حرکت است و در طول این انتقال، ممکن است به راحتی بیدار شوند. استفاده از دستگاه نویز سفید، آنها را آرام نگه می‌دارد و هرگونه سر و صدایی را که ممکن است بیدارشان کند، پوشش می‌دهد و به آنها کمک می‌کند بیشتر بخوابند.

نویز صورتی چیست نویز صورتی چیست و چطور باعث می‌شود بهتر بخوابیم؟بیشتر بخوانید

 از کجا فهرستی از آهنگ‌های مفید برای خواب عمیق، پیدا کنم؟

هم YouTube و هم Spotify، منابعی عالی برای آهنگ‌های آرامش‌بخش هستند. کانال‌های زیادی وجود دارد که ملودی‌های آرام‌بخش ارائه می‌کنند و شما فقط باید جستجو کرده و لیست مناسب خود را پیدا کنید. 

علاوه بر این پادکست شادخواب هم فهرستی از بهترین موسیقی‌های خواب منتشر می‌کند که منبع مناسبی برای خواب بهتر است.