علت علمی در خواب گریه کردن چیست؟

 وقتی خواب هستید مغزتان همچنان فعال و بیدار است. در واقع، موقع خواب، مغز و همچنین بدن، بسیار درگیر هستند. ما در ۴ مرحله از بیداری به خواب عمیق می‌رویم و طی این مراحل امواج مغزی‌مان از امواج حالت هوشیاری به امواج آهسته تبدیل می‌شوند.

 در مرحله حرکت سریع چشم (مرحله ۴ یا ۵)، امواج مغزی ما دوباره بیدار می‌شوند، اما بدن ما در حالت خواب باقی می‌ماند.

در این مرحله، بخش‌های خاصی از مغز فعال و درگیر می‌شوند.

هیپوکامپ موقع خواب روی تقویت حافظه می‌کند. اما دو ناحیه غیرعادی دیگر مغز فعال می‌شوند:

 1. آمیگدال؛ یا بادامه در تشکیل حافظه، یادگیری و احساساتی چون ترس دخالت دارد و حواس را با احساسات پیوند می‌دهد.
 2. شکنج سینگولا؛ که حرکت عضلات را در پاسخ به محرک‌های خارجی کنترل می‌کند.

حتی وقتی به خواب عمیق می‌رویم، احساسات، حواس و برخی حرکات ماهیچه‌ای و در نتیجه این دو بخش مغز به‌طور جدی همچنان فعال هستند.

به همین دلیل با توجه به شرایط مختلف، فعالیت مغز می‌تواند باعث انجام کارهایی در خواب شود که در بیداری انجام می‌دهیم، مثلاً ممکن است در خواب صحبت کنیم، راه برویم، بخندیم یا حتی گریه کنیم.

هرآنچه از سفر خواب باید بدانیدمراحل خواب چگونه از تولد تا بزرگسالی تغییر می‌کنند؟بیشتر بخوانید

گریه در خواب برای چه کسانی می‌افتد؟

گریه در خواب ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد.

 • این مسئله در کودکان، احتمالاً در نتیجه کابوس‌های شبانه یا ترس رخ می‌دهد.
 • بزرگ‌سالان ممکن است بعد از تجربه یک اتفاق ناخوشایند در خواب گریه کنند.
 • در افراد مسن، افسردگی می‌تواند باعث گریه در خواب شود.

 بنابراین، این اتفاق ممکن است برای هرکسی رخ بدهد، از بچه‌های کوچک گرفته تا افراد مسن.

 چه چیزی باعث گریه در خواب می‌شود؟

 گریه در خواب به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که معمولاً خیلی نگران‌کننده نیستند. در ادامه در مورد زمانی که گریه در خواب ممکن است نگران‌کننده باشد، صحبت خواهیم کرد. اما در اینجا به علت‌های رایجی اشاره می‌کنیم که خیلی جدی نیستند و به‌راحتی می‌توان با آن‌ها مقابله کرد.

وحشت در شب

ترس‌های شبانه بیشتر برای کودکان ۳ تا ۱۲ ساله اتفاق می‌افتد، اما ممکن است در اثر ضربه روحی برای بزرگ‌سالان نیز پیش بیاید. شاید این اتفاق را نباید کابوس معرفی کنیم چرا که کابوس در مرحله حرکت سریع چشم اتفاق می‌افتد، در حالی که وحشت‌های شبانه در مراحل دیگری غیر از مرحله حرکت سریع چشم اتفاق می‌افتند.

هنگام وحشت شبانه، ممکن است فرد جیغ بکشد، بلرزد، یا حتی دچار حالت فلج شود. در این وضعیت، گریه هم ممکن است اتفاق بیفتد. در بیشتر موارد، زمانی که فرد از خواب بیدار می‌شود، هیچ‌چیزی از این اتفاق به یاد نمی‌آورد.

چنین حالتی خطرناک نیست، هرچند دیدن کسی در این حالت ممکن است برای سایرین کمی ترسناک باشد.

رؤیاهای عاطفی

 آیا تا به حال خواب یکی از عزیزان‌ خود را که فوت کرده است، دیده‌اید؟ یا شاید خواب اینکه کسی که دوستش دارید بمیرد، زخمی شود یا در خواب شما را آزار داده است؟

رؤیاهایی که با احساسات قوی همراه هستند ممکن است باعث اشک ریختن در واقعیت شوند. در برخی موارد، ممکن است خوابتان را بعد از بیدار شدن به یاد بیاورید و بدانید که چرا دارید گریه می‌کنید.

در مواقع دیگر، رؤیاهای خود را بعد از بیدار شدن فراموش می‌کنید. ممکن است وقتی از خواب بیدار می‌شوید شوکه شوید و بترسید که چرا در حال گریه کردن هستید. اما این چیزی جز واکنش به یک رؤیای غم‌انگیز یا ترسناک نیست.

8-2خواب کمتر از ۶ ساعت می‌تواند کشنده باشدبیشتر بخوانید

 احساسات سرکوب‌شده

همه ما نسبت مسائل زندگی احساساتی قوی داریم. اگر با این احساسات به روشی درست برخورد نکنیم، موقع خواب آن‌ها را بروز خواهیم داد. هنگامی‌که می‌خوابید، مغزتان درگیر رویدادهای دنیای واقعی است. فیلتر ذهن در خواب کنار می‌رود و ممکن است احساساتی که سرکوب کرده‌اید، نمایان شوند؛ که می‌تواند باعث گریه در خواب شود.

استرس

در طول روز استرس غیرعادی دارید؟ شاید حجم کار شما خیلی زیاد باشد. شاید در خانواده‌تان درگیری‌هایی وجود داشته باشد. هر چیزی که شما را تحت‌فشار قرار می‌دهد، احتمال دارد دلیل گریه شما در خواب باشد. ممکن است وقتی بیدار هستید، چیزی بروز ندهید، اما وقتی خواب هستید نمی‌توانید نگرانی‌ها و استرس خود را پنهان کنید.

 دارو

برخی از داروها ممکن است عوارض غیر‌عادی داشته باشند. اگر اخیراً مصرف داروی جدیدی را شروع کرده‌اید، آن دارو می‌تواند دلیل گریه شما در خواب باشد. تغییر داروها نیز ممکن است چنین پیامدی داشته باشد. همه داروها اثرات یکسانی ندارند، حتی اگر برای یک مشکل، تجویز شده باشند.

در چه صورت گریه در خواب نگران‌کننده است؟

در برخی موارد، گریه در خواب ممکن است نگران‌کننده باشد. اگر هیچ‌کدام از موارد بالا علت گریه شما در خواب نباشند، ممکن است دلیل جدی‌تری وجود داشته باشد که باید حتماً به پزشک یا روانشناس مراجعه کنید.

گریه در خواب زیاد اتفاق می‌افتد

گریه در خواب ممکن است برای هرکسی پیش بیاید. اگر این اتفاق هرازگاهی برای شما می‌افتد، کاملاً طبیعی است. اما اگر اغلب مواقع با گریه از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است دلیلی جدی پشت آن باشد.

هرچند، واژه «اغلب» نسبی است و معیار دقیقی برای آن وجود ندارد. بسیاری از ما تجربه گریه در خواب را نداشته‌ایم؛ بنابراین، تشخیص اینکه چه چیزی به‌عنوان «اغلب» به‌حساب می‌آید دشوار است.

به‌عنوان مثال، اگر این مسئله دو بار در ماه برایتان اتفاق می‌افتد، بهتر است برای اطمینان به پزشک مراجعه کنید.

اخیراً تجربه بدی را پشت سر گذاشته باشید

آسیب‌های عاطفی و روانی ممکن است به شکل‌های عجیبی بروز پیدا کنند. یکی از آن‌ها گریه کردن در خواب است. آیا این مسئله که در خواب گریه می‌کنید، بعد از یک ضربه و شوک شروع شده است؟ این ضربه ممکن است روانی، عاطفی یا حتی فیزیکی باشد.

چنین چیزی ممکن است نشانه‌ این باشد که شما باید با احساسات خود در زمینه ضربه‌ای که تجربه کرده‌اید کنار بیایید. در این مورد، روانشناس ممکن است گزینه بهتری نسبت به پزشک باشد. اما بهتر است که یک معاینه پزشکی نیز انجام دهید.

 اخیراً از ناحیه سر دچار آسیب شده باشید

 آسیب به سر ممکن است در نحوه عملکرد مغز اختلال ایجاد کند. ضربه خوردن سر باعث تغییر امواج مغزی می‌شود، شاید حتی برای مدتی کوتاه. چنین حادثه‌ای باعث اتفاقات عجیبی، مانند گریه در خواب می‌شود. اگر این اتفاق پس از ضربه به سر برای شما افتاد، باید به پزشک مراجعه کنید، حتی اگر برآمدگی خفیفی روی سر ایجاد شده باشد.

علائم دیگر

اگر گریه در خواب با علائم غیرعادی دیگری همراه باشد، معاینه پزشکی ضروری است.

برخی از علائم عبارت‌اند از:

 • بی‌خوابی
 • وحشت در شب
 • آپنه خواب
 • خستگی مفرط
 • تحریک‌پذیری عصبی بیش از حد
 • درد

در صورت گریه در خواب، هر چیز غیرعادی دیگری هم که برایتان پیش بیاید، حتماً باید به‌طور جدی آن را پیگیری کنید.

آپنه خواب چیست؟آپنه خواب چیست؟بیشتر بخوانید

تغییر داروها

 داروها گاهی عوارضی غیرعادی دارند! گریه در خواب، یکی از آن‌ها است. اگر اخیراً داروی جدیدی را شروع کرده‌اید یا دارویی را تغییر داده‌اید، گریه شما در خواب ممکن است نتیجه آن باشد. اگر این‌طور است، حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

 اختلال خواب در خواب بر اثر گریه

اگر گریه شما باعث اختلالات خواب زیر می‌شود احتمالاً زمان آن رسیده که از پزشک کمک بگیرید. با مراجعه پزشک می‌توانید بفهمید که آیا مشکلی اساسی وجود دارد یا اینکه مسئله خاصی نیست.

پزشک همچنین می‌تواند با ارائه توصیه‌هایی به شما کمک کند که خواب راحت‌تری داشته باشید. بهتر شدن وضعیت خواب ممکن است مشکل گریه کردن در خواب را حل کند.

 • اغلب بیدارتان می‌کند
 • نمی‌گذارد بخوابید
 • نگرانی شدیدی در شما ایجاد می‌کند
 • باعث ترس شما از خوابیدن می‌شود

نتیجه‌گیری

گریه در خواب ممکن است نگران‌کننده باشد، اما در اغلب موارد جای نگرانی نیست؛ هرچند لازم است که آن را پیگیری کنید. اگر اتفاقی افتاده که باعث گریه کردن شما در خواب می‌شود، بهتر است آن را بررسی کنید.

اما گاهی گریه کردن در خواب مشکلی ندارد و نباید زیاد به آن توجه کنید. اگر نگران هستید، راه‌های ساده‌ای برای مقابله با آن وجود دارد.

با بررسی وضعیت عاطفی خود سعی کنید اگر احساسات سرکوب‌شده‌ای دارید، با آن‌ها مقابله کنید. شرایط مناسب را برای داشتن خوابی راحت‌تر در نظر بگیرید. سعی کنید استرس خود را به حداقل برسانید و در صورت وجود هرگونه نگرانی دیگری به پزشک مراجعه کنید.

منبع: Dublslabs