تفاوت نویزهای رنگی

در اندازه‌گیری امواج صوتی، «فرکانس» نشان‌دهنده سرعت ارتعاش امواج در ثانیه است و «دامنه» (یا «قدرت») به‌اندازه امواج اشاره دارد. فرکانس برحسب هرتز و دامنه معمولاً برحسب دسی‌بل اندازه‌گیری می‌شود.

رنگ‌های مختلف نویز مانند سفید، صورتی و یا قهوه‌ای با توجه به رابطه بین فرکانس و دامنه یک موج صوتی تعریف می‌شوند، که خواص ساختاری مشابه با امواج نوری مختلف دارند و با توجه به شباهت‌های آن با هر موج نوری، نام‌گذاری می‌شوند.

برای تولید نویز سفید، فرکانس‌هایی که در محدوده قدرت شنوایی انسان قرار دارند، به‌طور رندوم در همان دامنه پخش می‌شوند، که این باعث تولید صدایی مانند برفک تلویزیون می‌شود.

همان طور که نور سفید از ترکیب تمام طول‌موج‌های مرئی طیف رنگی تشکیل شده است، نویز سفید هم ترکیبی است از تمام فرکانس‌های صوتی قابل‌شنیدن. به همین صورت، «نویز سیاه» به سکوت کامل، و عدم وجود هر صدایی اشاره دارد.

کاربردهای استفاده از نویز سفید

صداهای مهیب، مانند به هم خوردن محکم در، لزوماً به دلیل بلند بودن آن‌ها، فرد را از خواب بیدار نمی‌کنند. در عوض، تغییر شدت صدا از آرام به بلند، می‌تواند خواب را مختل کند.

نویز سفید اساساً صداهای دیگر را به شکلی پوشش می‌دهد که این تغییرات ناگهانی را پنهان می‌کند. از آنجایی که نویز سفید قابل‌شنیدن است، برای افرادی هم که دوست ندارند در محیطی کاملاً ساکت بخوابند، مفید است.

نویز سفید به‌ویژه برای بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند، بسیار مفید است. بیمارستان‌ها معمولاً پر سر و صدا هستند، این شلوغی به‌راحتی خواب بیماران را مختل می‌کند.

مطالعات نشان می‌دهد که دستگاه پخش نویز سفید می‌تواند مدت‌زمان به خواب رفتن بیماران را در مقایسه با بیمارانی که از این دستگاه‌ها استفاده نمی‌کنند، تقریباً ۴۰ درصد کاهش دهد.

برخی مطالعات همچنین نشان داده‌اند که نویز سفید می‌تواند به نوزادان و کودکان خردسال نیز کمک کند که سریع‌تر به خواب بروند. نویز سفید همچنین به کودکانی که دچار حواس‌پرتی هستند کمک می‌کند در کلاس‌های درس تمرکز بیشتری داشته باشند.

بهترین رنگ نویز برای خواب، به ویژگی‌ها و ترجیحات شخصی بستگی دارد. اگر صداهای با فرکانس بالا آزارتان می‌دهند، ممکن است نویز صورتی یا قرمز برایتان مناسب‌تر باشند اما اگر صداهای با فرکانس بالاتر را ترجیح می‌دهید، نویز سفید یا آبی می‌توانند برایتان بهترین گزینه باشند

مقایسه نویز صورتی با نویز سفید

 برخی از افراد نویز سفید را با صداهای محیطی خاص، مانند فن یا کولرگازی، یکی می‌دانند، اما از نظر فنی این صداها یکسان نیستند. تأثیر آن‌ها روی گوش‌ها ممکن است مشابه باشد، اما طبق تعریف، نویز سفید باید دربرگیرنده همه فرکانس‌های قابل‌شنیدن باشد که به‌طور تصادفی با دامنه یکسان پخش می‌شوند.

برخی از صداهایی که با نویز سفید اشتباه گرفته می‌شوند، در واقع رنگ‌های مختلف نویز هستند. مثالی رایج در این زمینه، نویز صورتی است. در حالی که نویز سفید در همه فرکانس‌ها دامنه یکسانی دارد، دامنه نویز صورتی با دو برابر شدن فرکانس، به نصف کاهش می‌یابد.

در نتیجه، نویز صورتی ترکیبی از صداهای با فرکانس پایین و شدت بیشتر و صداهای با فرکانس بالا، و شدت ملایم‌تر است.

نویز صورتی چیست نویز صورتی چیست و چطور باعث می‌شود بهتر بخوابیم؟بیشتر بخوانید

گوش انسان به‌ویژه به فرکانس‌های بالا حساس است، بنابراین برای بسیاری از افراد، نویز صورتی خوشایندتر از نویز سفید است. نویز صورتی ممکن است مزایای دیگری نیز برای خواب داشته باشد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که نویز صورتی می‌تواند فعالیت امواج مغزی را کاهش دهد.

مغز در مراحل اولیه چرخه خواب کمتر فعال است. نویز صورتی با کمک به این فرآیند می‌تواند مدت‌زمان به خواب رفتن را کاهش دهد و در مقابل، طول مدت و کیفیت خواب را افزایش دهد.

کسانی که نویز صورتی را ترجیح می‌دهند، ممکن است با نویز قرمز هم خواب راحت‌تری داشته باشند. در نویز قرمز نیز با افزایش فرکانس، از شدت صوت کاسته می‌شود، اما به میزان بسیار بیشتری نسبت به نویز صورتی که صدای غرش ملایمی تولید می‌کند. از طرف دیگر، شدت نویز آبی با افزایش فرکانس افزایش می‌یابد. نویز آبی را می‌توان به یک آب‌پاش تشبیه کرد.

چه صدا یا نویزی برای خوابیدن مناسب است؟

بهترین رنگ نویز برای خواب، به ویژگی‌ها و ترجیحات شخصی بستگی دارد. اگر صداهای با فرکانس بالا آزارتان می‌دهند، ممکن است نویز صورتی یا قرمز برایتان مناسب‌تر باشند اما اگر صداهای با فرکانس بالاتر را ترجیح می‌دهید، نویز سفید یا آبی می‌توانند برایتان بهترین گزینه باشند.

توصیه می‌کنیم با استفاده از دستگاه پخش نویزی که می‌تواند نویزهای مختلف را تولید کند، رنگ‌های نویز مختلف را امتحان کنید.

خرید دستگاه پخش نویز سفید

دستگاه پخش نویز سفید می‌تواند به شما کمک کند با ایجاد محیطی آرام‌تر، خواب بهتر و با کیفیت‌تری داشته باشید. این دستگاه‌ها علاوه بر نویز سفید، و سایر رنگ‌های نویز، می‌توانند صداهای محیطی و طبیعی، مانند صدای پرندگان و امواج دریا را نیز تولید کنند. قبل از انتخاب دستگاه، چند نکته را باید در نظر بگیرید:

معرفی 10 اپلیکیشن برتر خوابمعرفی 10 اپلیکیشن برتر خواببیشتر بخوانید

قیمت

اکثر دستگاه‌های نویز سفید کمتر از ۱۰۰ دلار قیمت دارند. مدل‌های بالاتر، معمولاً طیف وسیع‌تری از نویزها و صداها را ارائه می‌دهند.

اندازه

دستگاه‌های پخش نویز عموماً سبک و جمع‌وجور هستند، و برخی از آن‌ها بسیار کوچک‌اند و برای استفاده در سفر طراحی شده‌اند.

تایمر خواب

برخی از دستگاه‌های پخش نویز دارای تایمرهای قابل تنظیم هستند تا پس از مدت‌زمان مشخصی دستگاه به‌طور خودکار خاموش شود.

تکرار

بعضی از دستگاه‌های نویز سفید، دارای گزینه تکرار هستند و این امکان را فراهم می‌کنند که صداهای مشخصی را مرتباً گوش کنید، در حالی که برخی دیگر، بعد از پایان پخش نویزهای انتخاب‌شده، متوقف می‌شوند.

زنگ هشدار

دستگاه‌های پخش نویز اغلب دارای زنگ هشدار هستند و به شما کمک می‌کنند هر زمان که بخواهید، بتوانید از خواب بیدار شوید.