درباره شادخواب

خوابیدن برای بیشتر ما یک پدیده طبیعی، روزمره و اجتناب‌ناپذیر است و معمولاً تاز مانی که اختلالی در خواب خود نداشته باشیم متوجه اهمیت آن نمی‌شویم. ما به‌طور متوسط یک‌سوم عمر خود را در خواب سپری می‌کنیم اما به دلیل همین در دسترس بودن به آن توجهی نمی‌کنیم.

خواب اما یک پدیده حیرت‌انگیز است که بیش از آنچه فکر کنید در بخش‌های مختلف زندگی ما حضور دارد. اگر ادعا کنیم خواب همه جنبه‌های زندگی ما تحت تأثیر قرار می‌دهد گزافه‌گویی نکردیم. اگر موافق نیستید یک روز عادی خود را پس از یک شب بی‌خوابی تصور کنید، یا از آنجایی که همه این اتفاق را تجربه کرده‌ایم، آن را به یاد بیاورید.

در این روزِ سخت، چقدر اخلاقتان در رفتار با دیگران تغییر می‌کند؟ آیا توان تصمیم‌گیری و واکنش‌های ارادی و غیرارادی شما مثل روزهای عادی است؟

برای درک اهمیت خواب می‌توانید به تاریخ و فرهنگ، ادبیات و هنر هم رجوع کنید. کمتر اتفاقی به این شکل در ضرب‌المثل‌ها، کنایه‌ها، داستان‌ها، نقاشی‌ها و فیلم‌ها نفوذ کرده است. دنیای کشف نشده خواب، موهبتی جذاب برای دنیای اوهام و خرافات هم است تا جایی که برای تعبیر رؤیاها کتاب‌ها و نقل‌قول‌های متعددی وجود دارد.

با همه این‌ها همچنان خواب برای ما پدیده‌ای است ساده که آن را نادیده می‌گیریم. از طرفی رسانه‌ها هم نسبت به این پدیده کم‌توجه هستند. اطلاعاتی که در این حوزه وجود دارد معمولاً نادرست، ناقص یا گمراه‌کننده هستند. در حالی که رسانه‌های مختلفی در جهان به‌طور تخصصی به این حوزه می‌پردازند اما در ایران تنها چند تلاش بی‌سرانجام برای ایجاد یک رسانه تخصصی و منسجم برای خواب انجام شده است.

این در حالی است که پژوهش‌های علمی در این حوزه نشان می‌دهد ما با یک پاندمی خاموشِ اختلالات خواب در جهان روبه‌رو هستیم و مشکلات مربوط به آن گریبان گیر بیش از دوسوم مردم جهان شده است. شادخواب به‌عنوان یک نشریه تخصصی در حوزه خواب تلاش می‌کند جای خالی نبود رسانه در این حوزه را برطرف کند. به همین دلیل ما در شادخواب متعهد هستیم محتوایی دقیق، درست و کاربردی منتشر کنیم و اطلاعات را به بهترین شکل به مخاطب انتقال دهیم.

شادخواب یک پروژه بازاریابی محتوایی است که توسط گروه ایماگو مدیریت و هدایت می‌شود. مطالب این وب‌سایت به‌طور عمده برگرفته از معتبرترین و به‌روزترین وب‌سایت‌ها و مقالاتی علمی در این حوزه است. با این حال شادخواب به‌عنوان یک نشریه فوق تخصصی مخاطب عمومی را در نظر می‌گیرد و لحن مقالات آن آکادمیک نخواهد بود.

منبع اصلی سوژه یابی ما بر اساس سؤالات و دیدگاه‌هایی است که مخاطبان در پلتفرم‌های مختلف شادخواب مطرح می‌کنند. اگر موضوع یا مسئله خاصی در ارتباط با خواب خود ذهن شما را مشغول کرده است می‌توانید با ما در میان بگذارید تا تحریریه شادخواب بر اساس استاندارهایی که گفته شد، پاسخ مناسبی برای شما فراهم کند.

درباره شادخواب